Václav Ryšlavý ze Slaného je asi jedním z mála, který se na první sněhovou nadílku vysloveně těšil. Už druhým rokem uklízí sníh před domem a kolem popelnic a přivydělává si i jeho odklízením před dalšími domy.

„Jsem zvyklý uklízet, a to nejen sníh, ale i vytírat v domě a třeba mýt na zakázku okna. Nezříkám se žádné práce. Jako důchodce jsem rád za každou činnost a navíc mám radost z toho, že je uklizeno,“ řekl Kladenskému deníku Ryšlavý.

Uklidí jen někde

V nynější zimě poprvé platí takzvaný chodníkový zákon, podle něhož musí sníh uklízet obce a ne majitelé přilehlých domů. Ve Slaném situaci vyřešili přijetím vyhlášky, která mimo jiné obsahuje seznam stovky ulic, kde je sníh odklízen jen zčásti nebo vůbec. Pokud se ale jedná o páteřní komunikace, má město za povinnost je i nadále udržovat, přičemž i v těchto případech jsou stanoveny priority a rozdělena časová pásma, do kolika hodin odsud musí sníh zmizet.

Museli přijmout lidi

„Přestože některé chodníky letos vůbec neuklízíme, řada nám jich paradoxně přibyla, takže jsme museli změnit plán tras a přidat dva lidi a stroj na pohotovostní služby. V této chvíli máme na úklid k dispozici do dvaceti pracovníků, dva silniční sypače, tři chodníkové, dvě multikáry na ruční posyp, dále traktor na pluhování komunikací a letos novinku, jíž je ruční motorový kartáč,“ uvedl ředitel Technických služeb ve Slaném Jiří Kučera.

Kladno najalo firmy

Město Kladno zvolilo jinou taktiku. Má nasmlouváno několik firem, které chodníky uklízejí. Byl stanoven plán, podle něhož je město rozděleno na sedmnáct oblastí, a to navíc ve dvou kategoriích, v nichž je prováděn ruční úklid a strojové čištění. V první kategorii je sníh uklizen do 24 hodin. Týká se to chodníků v hlavních ulicích, zejména v blízkosti škol, pošt nebo lékařských středisek.

Zbývající chodníky zařazené do druhé kategorie jsou uklizeny do dvaasedmdesáti hodin. Pro případy, že se někdo při pádu na neodklizeném chodníku zraní, je město dlouhodobě pojištěno.

Byl vcelku klid

Přesto včera sníh až do odpoledne padal, byl, co se týká závažnějších nehod a úrazů, poměrně klid. Pouze hodinu po poledni oznámili zdravotníci slánské nemocnice jednu zlomeninu ruky, kterou si starší žena ze Slaného způsobila pádem na chodníku ve Mšeci.

Strážníci a policie

Stejně tak neměli slánští strážníci v souvislosti se sněhem nic mimořádného. Jen kolem půlnoci asistovali u převráceného automobilu. “Kvůli sněhu a námraze nezvládl řidič osobního vozidla řízení při odbočce za Slaným na Drnov. Dostal smyk, auto se převrátilo na střechu a skončilo ve stromě. Naštěstí se vše obešlo bez zranění,“ uvedl včera velitel Městské policie Slaný Pavel Štěpánek.

Další drobná srážka se stala kolem sedmé hodiny v Ouvalově ulici. Také se obešla bez zranění.

Od půlnoci až do včerejšího odpoledne zaznamenali dopravní policisté celkem sedm kolizí. Všechny byly způsobeny nepřizpůsobením jízdy stavu a povaze vozovky. „Zraněni byli celkem tři lidé, přičemž jedním z nich byl i osmdesátiletý muž, kterého srazilo v Kladně osobní vozidlo. Byl hospitalizován v nemocnici,“ informovala mluvčí policie Jana Šteinerová.

POZNÁMKU K TÉMATU SI PŘEČTĚTE V PÁTEK 18. PROSINCE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ KLADENSKÉHO DENÍKUNA STR.3

Autoři: Kateřina Husárová, Robert Božovský