Sníh opět v noci ze čtvrtka na pátek zavalil ulice měst a obcí v regionu. Karel Sybera z Libušína už po deváté hodině ráno dobrovolně začal s úklidem chodníku nacházejícím se před jeho domem. Odhrabávat sníh by přitom kvůli novému zákonu vůbec nemusel. Postarat by se o to totiž měla obec.

,,Pro mě je důležité, že už za stav chodníku neručím. Ale i tak si myslím, že by si měl sníh každý odklidit sám,“ uvedl Sybera, jenž je jedním z mnoha obyvatel menších měst, který tak učinil. O samotný úklid se v Libušíně starají pracovníci, jež zaměstnal místní obecní úřad. O službách externí firmy zde neuvažovali.

Podle starosty Vladimíra Eichlera se zde v těchto dnech na úklidu pracuje od rána do večera. ,,Nejdřív uklízíme silnice, které jsou z kopce, a pak se soustředíme na rovné úseky. Co se týče chodníků, tak sníh nejdříve mizí v těch, jež vedou k mateřské škole, obchodům nebo zdravotnickému středisku. Následně se uklízí v dalších lokalitách,“ popsal starosta Libušína.

Někde spoléhají na solidaritu obyvatel

Trochu jiná situace je například ve Smečně nebo Velvarech. V těchto obcích například požádali obyvatele o solidaritu. Na úklid totiž nejsou peníze. Smečenská starostka Pavla Štrobachová vysvětlila, že na kritických místech a v hlavních ulicích jsou rozmístěny nádoby se solí a pískem.

,,Je zima a k ní padání sněhu patří. Po jednání zastupitelstva jsme vydali výzvu, v níž spoléháme na solidaritu obyvatel. Jsme toho názoru, že kdo sníh uklízel dodnes, bude ho uklízet i nadále. Další lidi jsme nenajímali, jelikož si to z finančních důvodů nemůžeme dovolit. Rozumný člověk to snad pochopí,“ řekla Štrobachová.

I tak zde v ulicích sníh odklízejí tři pracovníci, které získali z úřadu práce. ,,Mysleli jsme si, že využijeme také institutu veřejné služby, ale lidé zkrátka pracovat nechtějí. V případě, že by v noci napadlo půl metru sněhu, tak jsme předběžně domluveni se soukromníkem, že by nám pomohl odklízet s traktorem a velkou radlicí,“ dodala starostka.

Zastupitelé Velvar po posledním zasedání místní obyvatele vyzvali, aby pomáhali s úklidem chodníku tak, jako tomu bylo dosud. ,,Není v silách města okamžitě po spadu sněhu zajistit úklid všech chodníků včetně přilehlých částí města, kde zákon platí stejně. Věříme, že to občané pochopí,“ informovali Velvarští prostřednictvím internetových stránek.

Zákon situaci vůbec nezměnil

Naopak spokojenost panuje třeba v Kolči a Kmetiněvsi. V těchto obcích se toho totiž oproti předchozím rokům moc nezměnilo.

Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil informoval, že se o úklid sněhu starají pracovníci zaměstnaní úřadem již několik let. ,,Nový zákon nám problémy nenadělal, jelikož již několik let sníh uklízejí naši zaměstnanci, kteří u nás pracují celoročně. Na podzim shrabávají listí, v létě se starají o zeleň a v zimě dělají úklid sněhu. Žádné velké problémy tady nemáme. O chodníky je postaráno,“ pochlubil se starosta. V případě skutečné kalamity by jim zde pomáhal soukromník s traktorem a radlicí.

V Kolči zase musejí uklízet jen pár chodníků na návsi. Mnoho jiných zde totiž ani není. ,,Na návsi máme pouze několik chodníků, které uklízí technická četa obce. Co se týče úklidu komunikací, tak máme smlouvu s třebusickou firmou, která nám traktorem s radlicí silnice protahuje. Dá se říct, že to u nás funguje tak jako dříve,“ konstatoval starosta Radek Moulis.