Podle kladenského primátora Dana Jiránka taková situace ve městě nebyla předcházejících dvacet let. ,,Problémy jsou na městských budovách, ale i na těch ostatních. Škody budeme sčítat, až sníh opadne. Už teď ale víme, že se bude jednat především o popraskané omítky nebo utržené okapy,“ řekl primátor.

Vedoucí stavebního odboru Marek Váša si nepamatuje, že by město řešilo nějaký závažný problém, kdy by například padající sníh někoho zranil. Střechy domů v regionu jsou podle něj i kladenského primátora stavěné jinak než
v horských oblastech.

,,Padání sněhu ze střechy není jen o sněholamech, které známe z hor. Záleží také na tom, jak je vyřešena střešní krytina. Každá má nějakou skladbu, strukturu, kluzkost a může být i z materiálu, který sníh zadrží, aby roztál a stekl okapem,“ uvedl Váša. Pokud by ale způsobil škody padající sníh, je za ně odpovědný majitel nemovitosti.

Město je pojištěné

Nicméně město je pojištěné proti případům, kdyby se někdo zranil. ,,Pokud by se taková nehoda stala, muselo by se zkoumat, jak se celá událost odehrála a jakou míru zavinění způsobilo město třeba tím, jak byl uklizen chodník,“ vysvětlil primátor.

Po dohodě obou stran by následně došlo k finančnímu vyrovnání. ,,Podobné případy se stávaly i dříve a v naprosté většině jsme se dohodli a pojišťovna uhradila to, na co měl dotyčný nárok. Letos zatím o žádném takovém případu nevím,“ sdělil Jiránek.

Strážníci varují

Před současnou situací v Kladně varují také zdejší strážníci. Při vstupu do lesa, parku nebo míst, kde se nachází větší počet stromů, by měli být lidé opatrní.

,,Pod těžkou vrstvou mokrého sněhu mohou praskat větve a klidná procházka se může změnit v boj o zdraví. Chtěli bychom upozornit, že vstup do lesa je v tomto počasí nebezpečný a každý by toto nebezpečí měl vzít na vědomí,“ informovala mluvčí strážníků Olga Pípalová.

Lidé se obracejí na pojišťovny

Nejrůznější pojistné události v těchto dnech zaznamenávají pojišťovny. Mluvčí České pojišťovny (ČP) Dagmar Koutská informovala, že zranění při pádu na chodníku byli zatím nahlásit dva lidé z Kladenska. V celém Středočeském kraji jich dosud bylo jedenáct.

,,Už se také ozývají majitelé domů, z jejichž střech spadl sníh na automobil a poškodil jej. Ve statistikách jsou z Kladenska zatím tři takové případy. A je velmi pravděpodobné, že se jejich počet v souvislosti s tajícím sněhem ještě zvýší,“ informovala mluvčí pojišťovny.