Martin Řezáček z Kladna je otcem 11týdenního miminka a stejně jako mnoho jiných rodin i na tu jeho letos dolehnou důsledky vládních škrtů, které se odrazí i ve výši peněžní pomoci v mateřství (PPM). V rámci úsporných opatření totiž pro letošní rok vláda rozhodla mateřskou snížit o 10 procent.
Jeho přítelkyně sice patří mezi ty šťastnější ženy, které jejich partner v mateřství podporuje jak finančně, tak osobně, ale i pro tyto rodiny snížení mateřské rozhodně není nic příjemného.

„Myslím, že z peněz za mateřskou se vyžít dá, ale rozhodně to není na vyskakování. Přítelkyně si rodičovskou stanovila na tři roky a zatím brala 9600 korun, jak to bude teď, ale ještě nevíme. Sice to není málo, ale když si spočítáte, kolik stojí plenky, sunary a jiné potřeby pro miminko, moc z toho nezbude,“ uvedl Řezáček.

Jeho rodina prý podle odhadů za týden utratí mezi 1300 až 1400 korunami jen za výživu pro dítě, 300 za balík plen, a kupují i další nezbytnosti.
O poznání citlivěji na téma snižování PPM samozřejmě reagují samotné ženy. Andrea Lopatová například Kladenskému deníku sdělila, že podle ní matka samoživitelka a její dítě z příspěvků rozhodně vyžít nemohou. „Jsem ráda, že jsem stihla porodit ještě v květnu a snížení se mě netýká. Doufám, že než budu mít další dítě, situace se zlepší,“ řekla.

Kladenskému deníku se podařilo z kladenské pobočky státní sociální podpory ale zjistit, že i v této situaci existuje záchranná páka, alespoň pro ty matky, jimž letošní změna sníží dávky pod minimální limit 7600 korun.

Ty, které mají na výplatu PPM nárok a nedosahují zmíněné hranice, si mohou o její doplacení požádat z rodičovského příspěvku. Proto, aby toho však docílily, musejí na státní sociální podporu přinést nové potvrzení o čerpání PPM v roce 2010 z okresní správy sociálního zabezpečení.

Škrty ve státním rozpočtu pohubnou peněženky nejednoho Kladeňáka

V rámci letošních úsporných opatření byly vládou schváleny mnohé změny, které by sice měly být platné pouze v letošním roce, ale i tak se kapes lidí z Kladenska poměrně významně dotknou. Mnoho z nich se pak týká resortu práce a sociálních věcí.

Pro většinu lidí bude z této oblasti asi nejdůležitější, že se například zavede jednotná procentní sazba pro výpočet denní výše nemocenského na 60 %, a tím se zruší zvýhodnění dlouhodobých pracovních neschopností, sníží se přídavek na dítě o 50 korun a v neposlední řadě po babyboomu mnohé rodiče nepotěší, že dojde i ke snížení peněžní pomoci v mateřství (PPM).

PPM nahrazuje matkám po dobu dovolené ušlý příjem a dávku pobírají 28 týdnů po porodu. Pokud žena přivedla na svět více dětí najednou, její mateřská trvá 37 týdnů.

Podle zjištění Kladenského deníku se zatím sice zdá, že snížení mateřské je snad ještě únosné i pro matky samoživitelky, ale realita se teprve ukáže. Pokud totiž nebudou péči zvládat, lze předpokládat, že prvním zdrojem, kde by chybějící prostředky hledaly, by byly alimenty, jež dříve svým partnerům třeba i odpouštěly.

Podle mluvčí Jany Dětské kladenská policie ročně řeší stabilní počet trestních oznámení týkající se zanedbání péče. „Jsou to desítky případů. Jedno z posledních oznámení podala žena na otce svých nezletilých dětí, jenž jí od března až dosud neplatí výživné. Dlužná částka činí 36 500 korun,“ sdělila Dětská.