Kladenská matrika zažila spoustu krásných romantických svatebních, včetně registrovaných obřadů. Partneři si řekli své ANO stojíce vždy na pevné zemi. Teď přichází naprostá novinka, kterou je obřad v oblacích.

„Odvážným a adrenalin milujícím párům nabízíme něco nového, ještě více romantického a vzrušujícího, a to magii v nebesích,“ říká vedoucí kladenské matriky Jaroslava Vrňáková. Jelikož balonové létání patří, dle statistik, k nejbezpečnějším, je to pro zamilované výzva. Spolupráci radnici poskytují Kladeňáci, kteří mají s létáním bohaté zkušenosti.

Jak potvrzuje pilot balonu Miloš Veselý z Kladna, mají možnost volit z několika variant. Buď se nechat oddat pár metrů nad zemí v připoutaném balonu anebo přímo za letu. V takovém případě si musí ale oddávající pospíšit, aby se balon nevzdálil z katastrálního území dané obce a svatba byla platná.

Spolehlivost a bezpečnost je prý zaručena, jelikož má Miloš Veselý s balonovým létáním šestadvacetileté zkušenosti, přičemž vzdušné plavidlo pilotuje dvanáct let. „V Kladně jsou svatby v balonu novinkou, ale svatební obřady mám za sebou už tři. Dva na Slapech a jeden v Neveklově. Nyní už záleží jen na snoubencích, počasí a chuti se s námi vznést do oblak,“ dodává pilot.

Co se týká svateb v balonu, své zkušenosti s obřady ve vzduchu mají už roky v sousedním Slaném. Je to právě deset let, kdy někdejší místostarosta Jaroslav Hložek a zároveň spoluzakladatel Vzduchoplavecké společnosti Královského města Slaného snoubence v balonu oddával.

„Balon se tehdy vznesl přímo z Masarykova náměstí, kvůli termice, před sedmou hodinou ráno. Zatímco ženich vše pečlivě naplánoval, nevěsta neměla o svatbě v oblacích ani tušení. Ženicha prý inspiroval Svěrákův film Vratné lahve a stejně jako představitelka jedné z rolí, kterou ztvárnila herečka Dana Kolářová, byla i slánská nevěsta překvapená. Na rozdíl od filmu měli však snoubenci z letu v balonu jen velmi příjemné a nezapomenutelné zážitky. Byl to pro všechny moc hezký den,“ vzpomíná Jaroslav Hložek, který v oblacích oddal celkem čtyři zamilované páry.

Počty svateb se meziročně po roce 2000 v Kladně příliš nemění, zatímco v roce 1988 jich tu uzavřeli 315 a v roce 1999 208, předloni jich bylo 144 a loni 150. Na tomto čísle jsou nyní v Kladně od počátku letošního roku, přičemž zaštítili také na 30 registrovaných partnerství po celém Středočeském kraji. V srpnu se v Kladně uskutečnilo 40 svateb. Mimo kladenskou radnici se svatby nejčastěji konají v Zahradě Kladenského zámku, případně v kapli sv. Vavřince.