V Malíkovicích lidé rozhodli, že v sedmičlenném zastupitelstvu na podzim loňského roku budou tři kandidáti z SNK Hvězda MalČan, dva členové z Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) a dva kandidáti z SNK 2010.

Vzhledem k tomu, že se nemohli dohodnout, celá kandidátka nezávislého sdružení SNK Hvězda MalČan se vzdala mandátu. Přesto koalice mezi komunisty a SNK 2010 nebyla usnášeníschopná kvůli čtyřem hlasům. Rozhodovat totiž můžou minimálně v pěti lidech.

Starostkou tak zůstala Marie Kalousová. Podle jejích slov nemůže být obec ve stálém provizoriu. „Buď se po volbách dohodnou, nebo situace skutečně dopadne tak, že bude obci přidělen nucený správce,“ řekla tehdy Marie Kalousová s tím, že ten by zde zůstal do příštích voleb. Sama Kalousová se rozhodla nekandidovat.

V sobotu 2. července tak obyvatelé Malíkovic rozhodli, že v sedmičlenném zastupitelstvu zasednou tři kandidáti za SNK MalČan. Čtyři mandáty pak získalo SNK 2011. Situace ale nebude stejná, jako byla na podzim loňského roku. Podle slov Marie Vencové (SNK MalČan) se sdružení pokusí najít společnou řeč.

„Samozřejmě budeme nadále podporovat společné vize, ale nejspíše nic nezměníme na tom, že si opozice prosadí uvolněného starostu. To bylo tehdy důvodem, proč jsme se nedomluvili a my odstoupili,“ uvedla za sdružení nezávislých kandidátů MalČan Marie Vencová.

„I tak uděláme vše proto, abychom ostatní přesvědčili, že zde není starosta na plný úvazek potřeba. Přesto nebudeme situaci dramatizovat, chceme se domluvit, protože obec se musí posunout dál,“ dodala Vencová.

Naproti tomu v rozkmotřené Kolči byla situace velmi vyhrocená. Proti sobě tehdy stáli zastupitelé z České strany sociálně demokratické (ČSSD) a Starostové a nezávislí (STAN).

Ovšem pro různost názorů počet sedmičlenného zastupitelstva klesl pod pět, když opoziční kandidáti za STAN opustili mandát. Funkcí se tehdy neujali ani jejich oslovení náhradníci.

Ať už tenkrát za vše mohly osobní antipatie či nikoliv, jisté je, že projednávání důležitých investic bylo v obci pozastaveno a hrozí, že se některé z nich už neuskuteční.

V sobotních volbách kandidovali členové stran ČSSD, STAN, Strany Zelených (SN) a dvě Sdružení nezávislých kandidátů: Za obnovu Kolče a Koleč 2011.

Nejvíce hlasů Kolečští dali kandidátům za ČSSD, kteří tak získali pět mandátů. Další dvě křesla obsadí členové z SNK Koleč 2011. Ať se dohodnou či nikoliv, už nyní je jasné, že zastupitelstvo zůstane usnášeníschopné.

Podle slov zvolené zastupitelky Lenky Skolilové (ČSSD) není jasné, zda koalice vůbec vznikne. „Mám zkušenosti z minulosti, že nás lidé z SNK Koleč 2011 nekontaktovali. Na zastupitelstvu pak nekompromisně přednesli své návrhy, odhlasovali je a odešli domů. Netuším, zda nás nějakým způsobem osloví,“ řekla Kladenskému deníku Skolilová, jež dodala, že z výsledků voleb je velmi spokojená.