Tytam jsou doby, kdy cvičili ve Slaném jenom muži a bylo jich kolem šedesáti.
„Tehdy se cvičilo ve dvou družstvech v disciplínách hrazda, bradla, šplh. Slaný mělo v té době do deseti tisíc obyvatel,“ uvedl starosta TJ Sokol Slaný Libor Dobner. Do sokolovny přišly ženy až v prvních letech dvacátého století a děti o deset let později.

Největší členskou základnu zaznamenal slánský sokol po vzniku první republiky po roce 1918, kdy již byla cvičenců téměř tisícovka.
„V současné době máme členskou základnu o 438 členech, z toho je 229 dětí a mládeže.

Z původních sokolských jednot Slánska jsou aktivní dnes pouze Zlonice, Zvoleněves a Malíkovice,“ řekl Libor Dobner. Slánská budova sokolovny se letos v červnu dožívá 113 let. Kromě sokolské všestrannosti, která má sedm oddílů, se v sokolovně ve Slaném schází nyní členové sportovních oddílů karate, jenž má silnou základnu především v dětech.

„Úspěchy sklízejí dále také volejbalistky, které hrají druhý krajský přebor. Muži nyní hrají pouze okresní přebor. V nohejbalu jsou muži v prvním krajském přeboru a naši žáci se účastní žákovské krajské soutěže,“ doplnil Libor Dobner.

Přestože by se mohlo některým pozorovatelům zvenčí zdát, že Sokol je přežitek, úspěchy sklízejí Slánští i na celorepublokových a župních soutěžích.

„Mládežníci uspěli ve všestrannosti na republice a přivezli několik medailí z župních přeborů především za gymnastiku, plavání, atletiku a šplh. Jsme tu hlavně proto, abychom ke sportu přivedli ty nejmladší a dříve narozeným poskytli například cvičení v oddíle zdravotní tělovýchovy a jógy,“ uzavřel Libor Dobner. Z nejnovějších čísel je navíc patrné, že slánských sokolů letos zase nejméně o dvě desítky přibylo