Na podporu opálení uvedli výrobci na trh mnoho speciálních přípravků, které zhnědnutí kůže podporují. Mnoho jich samozřejmě nepatří mezi levné zboží.
Pravidelnou návštěvnicí kladenských solárií byla i Natalia Litvínová. Po pondělní nemilé zkušenosti si bude už dávat na určité věci dobrý pozor.

„Navštívila jsem solárium San4U v Suchardově ulici. Koupila jsem si na doporučení své kamarádky druh krému, který jsem před tím nikdy nezkoušela. Zajímalo mě jeho složení, a tak jsem si pročítala informace uvedené na zadním štítku. Přitom jsem si všimla, že doporučené datum spotřeby výrobku uplynulo 12. prosince minulého roku. Na můj dotaz mi zaměstnankyně odpověděla, že pokud není přípravek rozbalený, nemůže se s krémem nic stát. Já bych si toho za normálních okolností ani nevšimla. Dcera už se stihla prošlou kosmetikou namazat. Myslím si, že prošlé datum může snížit i slibovanou kvalitu výrobku,“ popisovala situaci Natalia Litvínová. Dále dodala, že pracovnice jí ani nevydala po koupi daňový doklad.

Zaměstnankyně studia se odmítla k celé záležitosti vyjadřovat s tím, že odpovědný vedoucí je na dovolené. K vydávání daňových dokladu uvedla: „Samozřejmě je máme k dispozici, ale vydáváme je pouze na požádání,“ uvedla obsluha.

Legislativní úprava pamatuje na podobné situace v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Ten jasně stanovuje podmínky, za kterých lze prodávat výrobky s prošlým datem doporučené spotřeby. Podle nich musí být toto zboží vystaveno odděleně od ostatní nabídky s jasně viditelnou informací o prošlé doporučené lhůtě spotřeby. Dále je nezbytné, aby byla prodejcem zaručena nezávadnost výrobku. Pak už je pouze na zvážení spotřebitele zda zboží použije či nikoliv.

Podle Natalie Litvínové ji v žádném případě nikdo na prošlou spotřební lhůtu neupozornil. Kosmetika s prošlým datem výroby může také spotřebiteli způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

„Každý přípravek musíme posuzovat individuálně s ohledem na jeho složení. Ale obecně vzato kosmetické výrobky s prošlým datem exspirace mohou způsobit zdravotní problémy,“ informoval primář kožního oddělení Oblastní nemocnice Kladno Vladimír Drvota.
Při podobných případech trvejte neprodleně na vrácení zboží.