Za podpory města a ve spolupráci s oběma školami vznikla také díky historikovi Liboru Dobnerovi baterie otázek, na které měly soutěžní týmy odpovídat.

Přestože se vědomostní kvíz týkal výhradně Slaného, jeho zákoutí a osobností, i kantoři se mnohdy potrápili tím, aby dokázali všetečné dotazy správně zodpovědět. Napínavá zábavná soutěž se konala v aule gymnázia. Putovní pohár Patriotů si po více než hodinovém klání odnesla obchodní akademie. Gymnazisté byli druzí.

Soutěží provedl přítomné moderátor David Bernatský a nechyběl ani skvělý hudební doprovod v podání kapely Salt Drummers.
Přestože v obou skupinách zasedli kromě studentů také učitelé, přičemž gymnázium reprezentovala Olga Judlová a obchodní akademii Zdeněk Víšek, ani odborníci zkrátka někdy správnou odpověď netrefili.

Otázky byly dílem snadné a zároveň velmi záludné. Části budov, prezentované na fotografiích, kolem kterých lidé ze Slaného denně procházejí, byly někdy kupodivu tvrdým oříškem. I když místa a sochy jsou lidem důvěrně známé, odhalit předmět na obrázku pouze na základě fragmentu, není vždy snadné.

Zástupci obchodní akademie proto v cíli prokázali, že jejich znalosti o rodném městě byly tentokrát lepší. Zda budoucí ekonomové prvenství obhájí a pohár zůstane doma, je otázkou. Na přípravu mají zájemci celý rok