Vydírání kladenských podnikatelů, braní výpalného a nedovolené ozbrojování. Tyto skutky klade státní zástupkyně za vinu bratrům Ivanu Waitovi a Pavlu Deziderovi Mezeiovi, veřejnosti spíše známými pod jejich původními příjmeními Olahovi. Uvedení sourozenci dnes po devíti měsících opět usedli na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Kladně. Ten loni v květnu Waita osvobodil, Mezeiovi uložil dvouletou podmínku se zkušební dobou čtyř let. Státní zástupkyně se proti osvobozující části rozsudku odvolala a krajský soud posléze kauzu vrátil k novému projednání zpět do Kladna.

Hlavní líčení však dnes skončilo jen chvíli po svém začátku. Místo jednoho z advokátů obžalovaných se k soudu dostavila jeho sekretářka s tím, že obhájce nemůže pro náhlou zdravotní indispozici přijet. Předsedkyni senátu Jitce Hauptmanové tak nezbylo nic jiného, než líčení odročit na konec března. „Aby místo advokáta přišla jeho asistentka není rozhodně obvyklé. Ještě se mi to nestalo,“ komentovala to soudkyně. Na otázku, zda se může jednat o úmyslné zdržování procesu poznamenala: „Jak jinak si to lze vysvětlovat.“ Podle Hautmanové nemůže za nepřítomnost obhájce soud uložit právní kanceláři žádný postih, jedinou možností je prý stížnost na advokátní komoru.

Ivan Wait a Pavel Dezider Mezei byli policisty zatčeni na jaře roku 2004. Devět měsíců strávili ve vyšetřovací vazbě. Při domovní prohlídce u druhého z nich policie nalezla opakovací kulovnici, revolver a zakázanou pistoli Walter. Navíc ve vazbě jednomu z vězňů vyhrožoval, že pokud proti němu bude svědčit, ustřelí mu palici.

Za tyto skutky byl odsouzen k podmínce. Vydírání kladenských podnikatelů a vybírání výpalného mu stejně jako jeho bratru Ivanovi nebylo soudem prokázáno.

„My jsme před soudem, ale ve skutečnosti by tu měl být úplně někdo jiní,“ řekl včera na chodbě soudu přítomným novinářům Pavel Dezider Mezei. Koho tím konkrétně myslel, ale odmítl dále komentovat.