Soudcovský talár obléká už sedmnáctý rok. Soudce trestního úseku Ivo Poštolka je zároveň mluvčím Okresního soudu v Kladně. Ten se loni jen v trestní agendě zabýval 983 případy.
Kolik má kladenský okresní soud soudců a celkově zaměstnanců?
Poštolka: Kladenský okresní soud má celkem dvacet tři soudců, z toho šest je na trestním úseku a zbytek se věnuje občanskoprávní agendě, jejíž záběr je skutečně rozsáhlý. Kromě soudců má ještě dalších devadesát sedm zaměstnanců. Okresní soud v Kladně je největším ve Středočeském kraji, srovnatelně velké soudy jsou například v Mladé Boleslavi nebo Okresní soud pro Prahu-východ.
Je tento počet zaměstnanců dostatečný nebo nikoliv?
Poštolka: Počty jsou upraveny tabulkami z ministerstva, které vycházejí z počtu řešených případů. Samozřejmě se hovoří o tom, jestli je počet soudců na obyvatele velký nebo ne, ale já mohu říct, že se počet soudců v Kladně nijak výrazně od roku 1991 nemění. Na druhou stranu je mnohem větší a rozsáhlejší soudní agenda než třeba před osmnácti lety.
Mnoho soudců, málo asistentů. Souhlasíte?
Poštolka: Hovoří se o tom, že soudci vykonávají mnoho agendy, kterou by dělat nemuseli. Já se domnívám, že by ji nemuseli dělat ani asistenti, ale chybí dostatek vyšších soudních úředníků, kteří jsou schopni vykonávat některé úkony. Jde hlavně o to, jak si práci ulehčit a odbourat to, co soudce nejvíce zatěžuje, například pátrání po svědcích. Je to samozřejmě také otázkou financí. Jsme limitováni tím, kolik je finančních prostředků. Podle nich můžeme mít určitý počet zaměstnanců.
Kolika případy se zabýváte ročně?
Poštolka: Za loňský rok jsme se zabývali v trestní agendě 983 případy, ale kromě toho ještě sledujeme starší spisy. Soud musí také sledovat například výkon trestu, rozhodujeme o návrzích na podmínečné propuštění a podobně. Dále jsme řešili 51 trestních věcí mladistvých ve věku mezi 15 a 18 lety. V občanskoprávní agendě jsme se zabývali 3626 případy, z toho bylo například 678 návrhů na rozvod. Třeba v agendě dědického řízení máme přes dva tisíce projednávaných věcí. Většinou ale převažují majetkové spory. Dále jsme, pro zajímavost, řešili 355 návrhů dopravních podniků, kdy černí pasažéři nezaplatili pokutu. Tyto případy nejsou náročné ve smyslu dokazování, ale je těžké vyhledat viníky. Samostatný rejstřík zabírají také exekuce. V něm je zapsáno 4516 nových případů, z toho je například 1154 případů srážek ze mzdy.
Jak dlouhá uplyne doba, než se určitá kauza dostane k soudnímu projednání?
Poštolka: Za trestní úsek může být vydáno rozhodnutí i bez projednání věci. Vše závisí na tom, jestli má soud všechny dostatečné podklady k tomu, aby mohlo řízení začít. Doba by ale neměla být nijak dlouhá. Občas se lidi bohužel dostanou k soudu třeba až za čtvrt roku.
Nejdéle trvající soudní spor?
Poštolka: V trestním úseku pochází nejstarší žaloba z roku 2004. Hlavním problémem v dlouhotrvajících soudních sporech je především neúčast svědků. V civilních řízeních je starších věcí více. Jsou zde i případy trvající déle než pět let.
Co si myslíte o možnosti zavedení elektronického spisu?
Poštolka: Samozřejmě to svým způsobem může ulehčit práci, obzvláště pokud jde o rozsáhlý spis. Ale musí to mít nějaké zabezpečení. Mít celý spis v elektronické formě může být poměrně riskantní, kdyby došlo k narušení nebo technické závadě, tak by to mohl být problém. Ale je to určitě otázka budoucnosti.
Jaký je váš názor na postoj prezidenta Klause vůči soudním čekatelům?
Poštolka: Je to jeho postoj. Nikdy nelze stanovit hranici, kdy je kdo schopen soudit. Nejdřív člověk musí získat zkušenosti z jednání v soudní síni. Jednak musí zvládnout procesní předpisy, navíc musí mít odborné znalosti, které čekatelé získají v praxi, ale to pořád neznamená, že ihned budete dobrý soudce.
Máte osobně při výkonu svého povolání strach?
Poštolka: Ne, to by člověk tu práci nemohl dělat. Samozřejmě jsem zažil emoce, kdy lidé po rozsudku nadávali, ale za týden mi přišel omluvný dopis.
Poznávají vás ti, které jste odsoudil?
Poštolka: Část osob se ke mně občas i hlásí, třeba se chlubí tím, že již vedou spořádaný život. Naopak jiní dělají, že mně nevidí.
Byl jste si vždy při vynesení rozsudku jist nebo jste již někdy měl určité pochybnosti?
Poštolka: Pokud pochybnosti jsou, tak je zásada, že rozsudek je ve prospěch obžalovaného. Tyto případy se většinou předávají krajskému soudu.
Váš nejoblíbenější ministr spravedlnosti?
Poštolka: Veřejnost ministry vnímá jinak než my. Za to dlouhé období se mnoho pro justici udělalo, například za ministra Nováka.