„Zanedbaný pozemek, který je v katastru vedený jako zahrada, hyzdí čtvrť a kvůli své dispozici je jen těžko využitelný jako park nebo dětské hřiště. Dlouho jsme se zamýšleli nad tím, jak by šlo prostor využít, a nakonec jsme v minulém roce narazili na grantový program Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Příklady podpořených projektů nás inspirovaly k myšlence prostoru, kde by se kolemjdoucí mohli zastavit a poučit se o bylinkách a jedlých keřích. O spolupráci jsme požádali zahradní architektku Markétu Lážňovskou a grant jsme získali,“ vysvětluje vznik projektu jeho koordinátor Vladimír Líba.

Z nadace získal Spolek Podprůhon 52 tisíc korun na materiál a výsadby. Sami se zavázali na projektu odpracovat 420 hodin dobrovolné práce. V záhonech návštěvnici budou moct přivonět k oreganu, yzopu nebo mateřídoušce. Z keře si pak budou moci utrhnout jedlou jeřabinu nebo muchovník, nebude chybět ani šeřík nebo plazivé růže pro potěšení z krásy květů. Vstříc vyšli spolku Podprůhon i zodpovědní úředníci kladenského magistrátu a záměr schválila rada města.

Minulou sobotu a neděli podprůhonští věnovali likvidaci většinou suchých bezinek a trnek, vyrývali odpadky, cihly a tašky, které se tu za léta nashromáždily a třídili je. V neděli jim přijel na pomoc bagr, aby vytrhal kořeny a upravil prostor pro budoucí nadzemní záhony.

„Mile nás překvapil zájem sousedů. Přišla nám pomoct řada lidí, kteří nejsou našimi členy, ale chtějí pomoct dobré věci a seznámit se se sousedy. Podobné brigády plánujeme ještě dvě a rádi bychom prostor představili ve finální podobě na Kladenských dvorcích 8. června," vysvětluje plány předsedkyně Spolku Podprůhon Katka Jůzová.