Zajímavé zpestření ve výuce anglického jazyka připravila pro své žáky 9. ZŠ. V rámci Anglického klubu jsou v pravidelném spojení již druhým rokem pomocí komunikačního programu skype a webové kamery s bostonskou školou Tower Road a jejím Českým klubem. Oba si navzájem vyměňují videa z různých akcí například z Vánoc či Velikonoc, ale i záběry z života žáků obou škol.

„Spolupráci jsme navázali díky soukromým kontaktům a nemůžeme si ji vynachválit. Tato angličtina v živé formě baví děti mnohem více, než klasická výuka. Navíc je sama motivuje ke studiu. Tím, že děti vidí třídu a učitele, nabývá jazyk jiných rozměrů,“ informovala o vzniku projektu Miroslava Páralová, ředitelka školy.

V letošním roce vyvrcholila tato spolupráce vyhlášením prvního ročníku společné soutěže s názvem Kamarádi EU, do které se mimo 9. ZŠ zapojily také 8. ZŠ, 5. ZŠ a ZŠ Švermov. Soutěž se skládala ze dvou kategorii a dvou kol. Mladší žáci měli za úkol co nejlépe zpracovat téma Můj svět, ve kterém představili svým zahraničním kamarádům sebe a svou rodinu. V kategorii starších žáků se projekty týkaly města Kladna a jeho zajímavostí.

V prvním kole se hodnotil obsah, provedení, nápaditost a jazyková úroveň práce. Nejzdařilejší projekty byly poslány do školy Tower Road.

Ze 48 účastníků postoupilo do druhého kola 17 soutěžících z první kategorie a 10 z kategorie druhé. Druhé kolo se uskutečnilo přímo v 9. ZŠ a bylo založeno na mluveném projevmu, správné výslovnosti, stavbě vět a schopnosti pohotově reagovat na otázky. Do čela poroty zasedl učitel spřátelené školy Iain Simpson.

Vítězem první kategorie se stal teprve jedenáctiletý žák 5. B Petr Štorek, který svými jazykovými znalostmi ohromil i rodilého mluvčího.
Nově byly tento rok do vzájemné spolupráce s Anglickým klubem přizvány i další kladenské školy.

„Chceme v soutěži a hlavně ve spolupráci pokračovat, teď ke konci školního roku musím říct, že se to rozjelo tak, až žasnu. Pokoušíme se náš okruh neustále rozšiřovat. Jednáme s jednou pražskou školou a také máme jisté kontakty s italskou školou Pietra Paola v Kalábrii. Chceme si všichni dohromady povídat,“ naznačila další vývoj mezinárodní spolupráce Miroslava Páralová.