Petra nevěřila svým očím. „Považuji to za vánoční zázrak a jakési boží poselství, které nám přináší velkou radost. Jsem celoživotní milovnicí soviček a je to poprvé, co je mohu z bezprostřední blízkosti sledovat a hned v tak velkém počtu,“ potvrzuje Petra Dušková, která má ve své sbírce suvenýrů bezmála stovku soviček a další na mnoha předmětech v domácnosti.

„Sovičky miluji odmalička, mám je i na mobilu, na oblečení a různě,“ svěřila se žena. Proč si vybrali kalousové právě zahradu Duškových, má zřejmě prosté vysvětlení. I podle dalších místních byly totiž před časem v obci vykáceny jehličnany, kde kalousové hnízdili a zhruba před dvaceti lety byla poražena i vrba na návsi, kam se na ně chodila Petra jako malá dívenka koukat. Od té doby se Hostivici sovy prakticky nevyskytují.

Vánoční turné kapely Blueberry F. vyvrcholilo ve Slaném na náměstí.
Vánoční turné kapely Blueberry F. vyvrcholilo ve Slaném na náměstí

U Dušků tak našli noční dravci dobré zázemí v jejich hustě zarostlých thujích. „Kromě dospělých jedinců sedí ve větvích i mláďátka. Mají na sobě zatím jen slabá chmýříčka. Je to opravdu rarita a jsem za ni moc šťastná. Od nynějška se budeme těšit i na další přírůstky. Doufám, že soví rodinka u nás už zůstane,“ uzavřela žena.