Obyvatelé a starostové okolních obcí chtějí provozu spalovny zabránit. Obávají se totiž ekologických a zdravotních rizik. Jednatel společnosti Agmeco, Karel Prokeš, naopak tvrdí, že jeho likvidační linka životní prostředí neohrožuje, naopak ho uchrání od černých skládek pneumatik. Pokud mu úřad provoz linky nepovolí, firma ji zřejmě přesune jinam. Podle něj může dokonce jeho společnost požádat o nové posouzení a proces by se tak znovu opakoval.

ecyklační linka pracuje na principu vakuové pyrolýzy a bez přístupu vzduchu rozloží pneumatiku na olej, plyn a saze. Podle Prokeše obdobná zařízení fungují například v USA. V Česku se jedná o pilotní projekt. „Při vakuové pyrolýze nic nehoří a nevznikají tam žádné spaliny,“ obhajuje svůj záměr podnikatel Prokeš s tím, že do ovzduší odejde maximálně to, co z etážového topení.

Projekt kvůli tomu nyní prochází posouzením o vlivu stavby na životní prostředí, takzvanou EIA. Na konci května se uskutečnila dvě kola veřejného projednávání, kde se lidé mohli ke spalovně vyjádřit.

Úředníci teď rozhodují o tom, jestli spalovna splňuje ekologické normy. Mělo se tak stát do deseti dnů od projednávání. Připomínek lidí ale bylo mnoho. Markéta Vítková z tiskového odboru Středočeského krajského úřadu sdělila, že stanovisko bude zpracované do konce června.

Vydané však, podle ní, možná později, jelikož investor bude muset zaplatit za zpracované posudky. Rozhodnutí úřadu dále nebude závazné a stane se pouze jedním z odborných podkladů pro případné udělení dalších povolení pro spuštění linky. „Bez stanoviska nelze vydat rozhodnutí nebo opatření k provedení záměru,“ doplnila Vítková.

(hus, čtk)