Bude to první takto specializované zařízení v Česku, řekla Věra Aladzasová Přibylová z Českého svazu ochránců přírody. Základní organizace svazu, které předsedá, bude provozovatelem tohoto areálu.

Částečný provoz by měl být zahájen do roka, plný do tří let. Nové centrum vznikne na tříhektarovém pozemku bývalého areálu střediska údržby silnic pronajatém od Středočeského kraje. Mělo by ulevit útulkům a záchranným stanicím, kde exotická zvířata někdy končí.

Mělo by se věnovat prakticky všem druhům zvířat v nouzi od tropických pavouků a štírů přes terarijní zvířata a exotické ptáky až po velké šelmy a opice.

Bude vybudována také stáj pro týraná hospodářská zvířata, zejména skot, ovce a kozy. „Součástí by mělo být i záchranné centrum pro živočichy zabavené Českou inspekcí životního prostředí pro nezákonné držení (zejména plazy a papoušky), veterinární ordinace a informační centrum pro zájemce o chov různých druhů exotických zvířat," uvedla Aladzasová Přibylová.

Základní organizace, která bude centrum provozovat, je provozovatelkou záchranné stanice, která se od roku 1989 věnuje mimo jiné péči o exotická zvířata. Centrum bude vybudováno z evropských dotací a darů. Pokud to podmínky dovolí, mohla by se část areálu zpřístupnit veřejnos