Martina Bittnerová představuje v nové knize devět zajímavých mužských osobností české historie. Vedle těch známějších jako K. H. Mácha, Vojtěch Náprstek, S. K. Neumann, Viktor Dyk a Jiří Karásek ze Lvovic, se v ní objevují osobnosti dávno zapomenuté jako například J. L. Turnovský, Bohdan Neuretter, Jakub Seifert či představitel symbolické dekadence Arthur Breisky, který svého času žil také ve Slaném. Letos si shodou okolností připomínáme hned několik významných výročí zmíněných osobností.

Také čtěte: Obchvat Slaného už má stavební povolení

Autorka se tradičně pohybuje na hranici literatury faktu a beletrie, za což musí docela tvrdě bojovat, protože zažitá forma toto křížení žánrů příliš nepřipouští. Čtenáři proto mohou nahlédnout do kuchyně toho, jak se v uplynulých dvou staletích vytvářely literatura, divadlo a také jak se formovala lékařská věda. V jednotlivých kapitolách knihy Zapomenuté osudy provází Martina Bittnerová čtenáře profesními i životními osudy svých hrdinů a snaží se vše vysvětlovat v rámci dobového kontextu. Ukazuje tím jejich přerod v nadané tvůrce či lékaře. Pro čtenáře jsou podstatné i ukázky dobové korespondence, které dokreslují příběhy.

Autorka je přesvědčená, že i dnešní lidé potřebují znát svou minulost a osobnosti, které ji utvářely. Využívá k tomu svou empatii a určitý nadhled, s nimiž jednotlivé postavy naší historie představuje.

Nepřehlédněte: Trať z Prahy do Kladna s odbočkou na letiště vyjde na 31 miliard

„Účelem knihy je podělit se čtenáři o vlastní poznatky" vyznává se spisovatelka. „Toto jsou moje zkušenosti s osobnostmi, které se podílely na rozvoji své doby. Tak je vidím a vnímám já. Doufám, že mezi tím vším najde čtenář něco, co ho osloví. Nalezne třeba východiska i pro svůj život, protože my lidé jsme stále stejní a stejně chybující," dodává autorka.

Křest knihy bude 2. března ve Winetikvariátu v Praze na Žižkově od 19 hodin. Kmotrou je známá moderátorka a mluvčí Eva Jurinová.

Kdo je Martina Bittnerová?
Martina Bittnerová (nar. 1975 v Novém Městě na Moravě) je autorkou devíti knih a řady popularizačních článků o významných českých osobnostech minulosti. Publikovala v mnoha časopisech a e-zinech.

V říjnu 2011 debutovala první samostatnou knihou Spisovatelky a Erós. Od té doby jí vyšlo dalších sedm knih – Utajené životy slavných Čechů, Na nevěru se neumírá, V průšvihu, Utajené životy slavných Češek, Lásky Boženy Němcové a Moje milované tchyně a já.

V současnosti se věnuje literární tvorbě, přednáškové činnosti a volnočasové pedagogice. Žije ve Velvarech.