VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společně můžeme pro Kristýnku udělat moc

Plchov - Kladenský deník, jenž se snaží být denně nablízku svým čtenářům, se dlouhodobě věnuje také tomu, aby se prostřednictvím stránek novin mohli lidé dočíst o příbězích lidí, kteří neměli v životě příliš štěstí. Takovým se snažíme podávat pomocnou ruku a díky zájmu čtenářů měnit jejich život v lepší. Příběh Kristýnky Mikušové z Plchova je jedním z těch, které neponechávají okolí lhostejným a snaží se dívence pomoci.

26.6.2016
SDÍLEJ:

KRISTÝNA MIKUŠOVÁ z Plchova bojuje s nemocí statečně.Foto: Foto: archiv K.M.

V roce 2013 byl Kristýně diagnostikován zhoubný mozkový nádor ependymom typu 2. Od té doby podstoupila čtyři operace mozku, chemoterapie a léčbu v protonovém centru. Po čtvrté prodělané operaci

má dvojité vidění, neslyší na pravé ucho, odešla jí část hlasivek a špatně koordinuje pohyb.

Stav je velmi vážný. Ale chce bojovat o svůj život. Rodina je však ve velmi těžké životní i finanční situaci.

Kristýnka

„Vše začalo mými bolestmi hlavy. Tenkrát jsem ale vůbec nepočítala s tím, že bych mohla mít nějaká omezení. Všechno se vlastně začalo měnit až po první operaci.

To jsem se musela vzdát svého hlasu, špatně se mi polykalo a také mě omezovalo to, že na nějakou dobu nebudu moct tancovat. Taky jsem se v tu chvíli nemohla chovat jako holka, která právě ukončila osmou třídu.

Tenkrát mě ale podržela moje třída, která ve mě celou dobu věřila," vzpomíná na počátky své nemoci Kristýna.

Kristýna pokračuje dále ve svém vyprávění. „Pak nám začaly prázdniny. Já si je sice neužila tak, jak bych chtěla, ale přežila jsem je v naději, že se v září vrátím do školy mezi své kamarády.

I když to vypadalo, že v září 2013 nastoupím do školy jako mí spolužáci, nestalo se, protože jsem ještě stále chodila na chemoterapie, které ale nepomáhaly.

Tenkrát se zhatil jeden z mých plánů, ale pořád jsem doufala, že se všechno brzy zlepší a také to tak vypadalo. Byl listopad, a i když jsem nemohla chodit do školy, tak jsem se snažila, abych se co nejvíce zapojovala do kolektivu ve škole," popisuje studentka.

Druhá operace

V listopadu 2013 se uskutečnila její druhá operace, která byla sice obávaná, ale další nadějí na uzdravení. „Po operaci to se mnou vypadalo daleko lépe než po té první.

Mohla jsem sice mluvit, lépe se mi jedlo a dříve se i postavila na nohy ale pak jsem se dozvěděla, že se zákrok opět nepovedl tak, jak doktoři chtěli.

I přes tahle úskalí a také díky tomu, že mám Vojenskou pojišťovnu, jsem se dostala do Protonového centra v Praze, které mi dalo naději. Po úspěšné léčbě protonovým zářením pro mě všechno vypadalo růžovější.

Připadalo mi, že už bude vše jen dobré a vrátí se do starých kolejí. I přes drobná úskalí jsem dokončila 9. třídu a chystala se nastoupit na střední školu," říká mladá pacientka.

Podle svých slov měla po dobu prvního ročníku na střední škole klid a věřila, že všechno už má za sebou. „Vše se mi zdálo v pořádku, škola mi šla, doma se vše začalo vracet do stavu před nemocí. Proto jsem se uklidnila a přestala jsem na svoji nemoc myslet," dodává.

Po jedné kontrole v protonovém centru se ale dozvěděla, že nádor opět vyrostl. Chvíle klidu byly pryč, vše se mělo opakovat Další léčba, ale nikdo netušil jaká.

„I když jsem to nikomu neřekla a chtěla jsem být silná, bylo to pro mě strašně těžké. Jedinou jistotu jsem měla v mamce a v přátelích," potvrzuje Kristýna.

Třetí operace

Vše se ale rozjelo nanovo a následovala třetí operace. Po zákroku se Kristýnka domnívala, že už bude v pořádku, ale bylo jí vysvětleno, že to, co má v hlavě, je už neoperovatelné.

„Musela jsem čekat další možnosti léčby, kterých nebylo zrovna moc. Mezi čekáním mi nádor zase vyrostl, protože je agresivní a reaguje na každou změnu. Ale dostala jsem další naději a k této jsem se upnula.

Čtvrtá operace

Byla to další operace, která měla probíhat prý úplně jinak. Po čtvrté operaci se ale naděje rozplynula. Pan doktor mi sdělil, že mi nádoru nemohl odstranit ani o kousek víc, protože bych zákrok nepřežila," popisuje.

„Teď jsem sice už doma, ale čekání na další možnosti, kterých není zrovna moc, je ubíjející. Stále s mamkou musíme hledat a přijde mi, že se musíme snažit hlavně samy. I když jsem doma, stále nemám klid a jistotu," říká dívenka.

"Mé pocity jsou až moc smíšené a přijde mi, že se v nich sama moc nevyznám. Přijde mi, že ztrácím všechny priority školu, záliby, kamarády.

Moje priorita byla vždy dostudovat, ale začínám zjišťovat, že mé zdraví je přednější a přicházím na to, že školu si mohu dodělat časem, teď mi jde hlavně o to, abych byla v pořádku," uzavírá dívenka.

Vzhledem k tomu, že dívka žije jen s maminkou a sestrou, je rodinná situace zejména ekonomicky velmi neúnosná. Nemají ani vlastní automobil, aby mohly dojíždět k lékaři a všechno je tím obtížnější.

Iniciativa přátel

Díky iniciativě několika přátel z Plchova, v čele se Soňou Jůnovou, vedení a žákům 3. ZŠ ve Slaném, Kontu Bariéry, slánskému muzikantovi Sváťovi Švábovi a dalším mnoha nejmenovaným dobrovolníkům i městu Slanému, se daří pořádat na podporu Kristýnky zajímavé akce, včetně zamýšleného velkého koncertu ve slánském divadle.

Přicházejí i další subjekty, které vymýšlejí aktivity, jak dívence pomoci. Jednou z těch aktuálních je například nápad Michaely Rosické, která zorganizovala čerstvě sběr papíru po Slaném pro Kristýnku.

„Pomoci dívence může každý, kdo je přesvědčen, že mu její osud stojí za to. My už jsme se zkrátka nemohli dívat na to, jak složitou má životní situaci a i po náročných operacích musí v jejím stavu například do Plzně cestovat celý den autobusem.

Věříme, že Kristýnka svůj boj s nemocí vyhraje a pokud je to možné, chceme jí těžké období alespoň usnadnit," říká iniciátorka a koordinátorka projektu Spolu pro Kristýnku, učitelka Soňa Jůnová.

Konto Kristýnka

Transparentní účet:

115-2794990227/0100

Na co jsou peníze určeny?

na alternativní léčbu, která by mohla růst nádoru zastavit

na přírodní preparáty, potravinové a vitamínové doplňky

na rehabilitace

na pobyt v lázních

na léčbu pomocí speciálního přístroje

na provoz domácnosti

nákup kompenzačních pomůcek

nákup a provoz auta

vzdělávací materiály a pomůcky (v případě, že se Kristýnka nevrátí do školy a bude se muset vzdělávat doma)

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
26.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 900 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha stacionárních strojů a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19900 kč. Volných pracovních míst: 70. Poznámka: Popis vykonávané činnosti:, - práce v taktu u balící linky - balení komponentů do pytlíků nebo krabic, - příprava a lepení krabic, , Požadujeme manuální zručnost a výpis z rejstříku trestů., , Praxe ve výrobním závodě výhodou. Srbština výhodou., , Zaměstnanecké výhody: nákup výrobků za zvýhodněné ceny po odpracování 3 měsíců, stravování na pracovišti v ceně 14 Kč.. Pracoviště: Monto, s.r.o., pracoviště lego - kladno, Billundská, č.p. 2757, 272 01 Kladno 1. Informace: Pavel Trachta, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 9 700 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný / vrátný - pozice pouze pro OZP a OZZ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 9700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo je vyhrazeno pouze pro OZP a OZZ!, , Náplň práce: , - ostraha zemědělského objektu, - kontrola vstupů a vjezdů do objektů, - pochůzková činnost, - zápisy do evidenčních knih, - směnný provoz, , Požadujeme: , - čistý trestní rejstřík, - spolehlivost a flexibilitu, - certifikát strážný č.68-008-E výhodou, ne podmínkou, - pouze pro OZP ( vymezená chráněná pracovní místa), , Nabízíme:, - pracovní poměr na dobu určitou s možností prodlužování, - zázemí stabilní firmy , - odměny pro vynikající pracovníky, - možnost získání certifikátu, - pravidelná školení , , Telefonický kontakt v době od 7:00 do 16:30hod.. Pracoviště: Oko 69, s.r.o., kačice, K farmě, č.p. 28, 273 04 Kačice. Informace: Vladimír Melmuka, +420 778 010 991.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Bezpečnostní pracovník/pracovnice - DPP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce:, Přijmeme muže i ženy na pozici bezpečnostní pracovník/ce:, o Ochrana a ostraha majetku klienta, o Pochůzková činnost, o Kontrola bezpečnosti v rámci objektu, o Eliminace nepoctivých zákazníků, o Jednoduchá administrativa, o Komunikace s policií, , Požadavky:, o Chuť pracovat, o Trestní bezúhonnost, , Nabízíme:, o Možnost týdenních výplat, o Možnost dlouhodobé brigádní spolupráce s možností přechodu na HPP, o Zázemí stabilní společnosti, o Kompletní uniformu a příspěvek na obuv, o Možnost profesního i platového růstu, o Zajímavý motivační program, o Zajistíme zkoušky profesní kvalifikace za zvýhodněnou cenu, o Možnost zajištění ubytovny. Pracoviště: Mark2 corporation czech a.s., pracoviště, Petra Bezruče, č.p. 3388, 272 01 Kladno 1. Informace: Lenka Pelikánová, +420 800 111 112.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů Automechanik, autoelektrikář, opravář strojů a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Požadujeme:, SOU vzdělání, ŘP sk. B, přesnost, zručnost, technické myšlení., Náplň práce:, diagnostika poruch a závad nákladních vozidel, provádění jejich údržby, seřizování a oprav, včetně oprav a seřizování agregátů a příslušenství nákladních vozidel., Nabízíme: , odborný a profesní růst, podnikové stravování s příspěvkem zaměstnavatele, dotované teplé nápoje, parkoviště pro zaměstnance., , Telefonický kontakt: Po - Pá: 7:00 - 14:30 hod.. Pracoviště: Servis jeřábů, a.s., Netovická, č.p. 374, 274 01 Slaný 1. Informace: Andrea Trégrová, +420 312 521 042.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ludvík Berousek ze známé cirkusové rodiny je vyšetřován kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů.
5

Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry na maso

Ilustrační foto.

Díky penězům z dotace se obce zazelenají víc a lépe

Zloděj se popral o věnec špekáčků a plechovku piva

Kladno - Kladenští strážníci vyjížděli v neděli k případu, který se stal v jednom z kladenských obchoďáků. Muž, který prošel pokladnou bez zaplacení s věncem špekáčků a plechovkou piva, se svého lupu nechtěl vzdát. Když ho pracovník supermarketu zastavil, začal zloděj svoji kořist vehementně bránit a pokusil se útěk. To se mu nepodařilo a nastala bitka. Oba muži v zápasu o uzeninu a pivo se dál prali na podlaze. Od sebe je roztrhli až přivolaní strážníci, kteří zlodějíčkovi nasadili pouta.

To je celý Kohák. Sebral pohár a označil se za atomovou bombu

Praha – Chrlil ze sebe vtípky na adresu ostatních, ale i na sebe – tohle prostě bavič Jakub Kohák umí. Také proto si ho vedení Středočeského krajského fotbalového svazu hýčká a zve ho na každou svou větší akci včetně jinak trochu nutného rozlosování soutěží. Kohák ve čtvrtek v podvečer rozesmál nabitý sál Národního domu na Vinohradech nesčetněkrát. A s úsměvnou nabubřelostí převzal také hlavní udělovaný pohár večera – pro vítěze krajského přeboru – FK Posázavan Poříčí nad Sázavou. V jeho barvách občas naskakuje. „Ale v téhle sezoně jsem za náš tým neodehrál v sezoně ani minutu,“ chechtal se čahoun.

AKTUALIZOVÁNO

Hromadná nehoda u Třebíze si vyžádala těžká zranění i omezení dopravy

Slánsko /GALERIE/ - V neděli odpoledne se krátce před 15. hodinou stala vážná dopravní nehoda na silnici č. 7 Praha -Louny u Třebíze. Na místě se srazilo celkem 5 osobních aut. Podle prvotních informací cestovalo ve vozidlech 12 pasažérů. Jedna žena byla po nehodě v autě zaklíněna, hasiči ji museli vyprostit. Zraněni byli ještě i další čtyři lidé, včetně dětí.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT