Kvůli tomu, že parkoviště nemá deklarované parametry, není automatické, neobejde se bez zásahu lidské ruky, nesouhlasí časy pro zaparkování a vydání vozidel a nesrovnalosti jsou i ve smlouvě, odmítli Slaňáci už před časem doplatit firmě zbývajících 37 milionů korun a obrátili se na soud.

Kladenský soud sice původně rozhodl, že Slaný dodavateli dlužnou částku doplatí. Jeho rozhodnutí však krajský soud vloni zrušil s tím, že smlouva na dílo je neplatná. Zhotovitel se pochopitelně s takovým verdiktem nespokojil a vypadalo to, že soudní pře nevezmou nikdy konce a stěžovatelé prosoudí miliony.

Oběma stranám tohoto sporu bylo proto soudem doporučeno uzavřít takzvanou mimosoudní dohodu. Lhůtu mají do konce letošního března.

Ve Slaném vznikla kvůli tomu komise pro parkovací dům. Podle jejího předsedy, radního Michala Kozelky (ANO), jsou jednání na dobré cestě a mohla by přinést kladný výsledek. „Jednání jsme uskutečnili už několik a další nás čekají. I když se na dohodě shodneme, tak jako tak budeme od soudu požadovat, aby ji dal do výroku. Tak, aby šlo o autoritativní rozhodnutí,“ řekl radní Michal Kozelka.

Ve smyslu kupní ceny Slaný už nezaplatí žádnou částku, protože je pravomocně rozhodnuto o tom, že smlouva je neplatná. „V současné době se nám podařilo s firmou KOMA vyjednat, aby se o provoz a servis domu postarala ještě do konce června,“ dodal Kozelka.

Ztrátový parkovací dům je v současnosti obsazený ani ne z poloviny abonenty. Ti ho používají jako garážové stání. Zbytkem veřejnosti je využívaný sporadicky. Vedení Slaného proto hledá do budoucna další alternativy pro jeho využití. V části stavby sídlí komerční banka, která platí městu nájemné.