Dusání tenisek, výkřiky zápalu boje a dunění odrážejícího se míče, už se ozývají z nově postavené sportovní haly v Unhošti, která byla slavnostně otevřena tento týden. Zhruba tři a půl tisíce místních obyvatel se tak po letech dočkalo vlastního důstojného stánku a nemusejí už za sportem dojíždět do okolních menších obcí.

Obyvatelka Unhoště Helena Havlová, která se na otevření přišla nejen podívat, ale rovnou si zde i se svými kolegyněmi zacvičila Zumbu, ohodnotila halu pozitivně. „Vím, že by její prostory měly sloužit hlavně školním dětem, ale my bychom tu snad měly také tancovat. Hala se mi moc libí, udělali ji dobře,“ řekla Havlová.

A pochvala zazněla i z úst jiné Unhošťačky Andrey Dvořákové: „Byla jsem tu poprvé a myslím, že je to pravdu hezké.“

Havlová na otázku, zda by zde něco změnila, zmínila zahrádku u dětského hřiště, která jí tu prý chybí, také venkovní prostor na hraní pro děti by prý mohl být větší.

S projektem na halu se začalo již v roce 2006. Výstavba trvala asi devět měsíců. Stála celkem 44,2 milionu korun včetně daně, z toho 33 milionů činily dotace Evropské unie. Cvičební plocha měří zhruba 600 metrů čtverečních.

Oproti původně uváděné částce se konečné náklady vyšplhaly výše. Starosta Unhoště Ivan Záboj k tomu uvedl, že ke zdražení došlo dodáním některých elektronických systémů, jež nebyly součástí žádosti, ale byly prý nezbytné. „Faktem také je, že když mluvíme o penězích, hovoříme o částkách s i bez DPH, protože u některých činností ho město uplatňuje, u jiných ne. Bohužel v tomto případě je cena nakonec s daní,“ sdělil Záboj.

První velký nápor návštěvníků čeká halu už v nadcházejících červnových volbách. Starosta uvedl, že tuto příležitost město využije zároveň jako Den otevřených dveří. Kvůli speciálnímu pogumovanému povrchu určenému pouze ke sportu, se však lidé budou moci pohybovat jen v zázemí a do sálu bude možno pouze nahlédnout. To vylučuje i konání kulturních akcí. „Například dámské podpatky by totiž mohly povrch velmi poškodit,“ řekl.

Stavbu vítá i místostarostka Unhoště Lenka Mazuchová. „Město má téměř čtyři tisíce obyvatel, a tak je určitě dobře, že nyní mají možnost sportovního vyžití přímo v místě bydliště. Na otevření jsme navíc pozvali i starosty okolních obcí, protože ne všude mají takové zázemí jako teď my. Samozřejmě budou-li jejich obyvatelé chtít, mají také možnost si prostory pronajmout,“ uvedla Mazuchová.

Kromě využití jako tělocvičny pro místní školu, totiž město plánuje, že halu budou navštěvovat sportovci různých klubů. počítáno je i s jejím komerčním využitím. Místostarostka ještě sdělila, že hala sice nemá parametry pro vrcholový sport, ale hodí se k pořádání polooficiálních turnajů. „Rekreační sporty se zde ale dají provozovat téměř všechny,“ dodala.

Zázemí zde najdou například místní fotbalisté. Předseda klubu TJ Unhošť Martin Šimáček popsal, že v budově bezprostředně sousedící s hřištěm mají šatny, umývárny a také klubovnu, která poslouží jak při tréninku, tak i zápase. „Máme asi 300 členů a z toho aktivních hráčů je asi 120 od malých dětí v přípravce po dospělé muže. Oproti ostatním klubům v okolí nyní máme nadčasové zázemí a to nám hodně ulehčí fungování klubu,“ sdělil.