Střední Čechy, včetně oblasti Slánska, byly od středověku zemědělskou oblastí a tomu odpovídá i výskyt četných hospodářských staveb se zemědělským účelem.
Dominantou řady obcí jsou dodnes špýchary (sýpky). Většina z nich byla postavena při panských nebo církevních usedlostech již v 18. století a mnohé jsou ukázkou kvalitní architektury té doby. Sloužily k různým účelům, některé výhradně pro uskladnění obilí, jiné byly využívány i jako obydlí
Změny vlastníků ve dvacátém století a především kolektivizace venkova je odsoudily k pozvolnému chátrání. Původnímu účelu sloužit přestaly a s výjimkou menších objektů se pro ně ani jiné využití nenašlo.
Tomu odpovídá i současný stav. Investice, které by velké sýpky mohly obnovit či najít pro ně jiné využití, se počítají v desítkách milionů. Přesto se i na Slánsku najde pár staveb, jejichž osud byl příznivější, jsou opraveny a využívány, jako například v Královicích a Budeničkách.
„O nich, ale samozřejmě i o mnoha s osudem zlým, je knížka s názvem Slavná minulost kraje pískovce a opuky. Vydala ji obecně prospěšná společnost Přemyslovské střední Čechy, autorem textů je Lubomír Procházka, fotografie pořídil většinou Pavel Vychodil," řekl předseda správní rady společnosti Jaroslav Huk.
Zájemci ji dostanou ve slánském infocentru anebo v sídle společnosti ve Wilsonově ulici ve Slaném.