Zastupitelé Kladna loni v prosinci odsouhlasili záměr, že město koupí fotbalový stadion SK a pozemky, na nichž stojí, za částku 45 milionů korun. Klub měl zmíněnou sumu dostat z rozpočtu ve splátkách rozvržených na pět let. Teď je ale všechno jinak. Ohledně prodeje areálu se vyskytly komplikace a zastupitelé tak nyní své původní rozhodnutí zrušili.

„Zjistili jsme, že ministerstvo financí nedá k převodu do vlastnictví města souhlas. Na stadionu je totiž zástavní právo na dříve poskytnutých státních dotacích,“ objasnil problém první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek (ODS).

V podstatě to znamená, že město sice může stadion z odhadní cenou 75 milionů korun koupit za 45 milionů, ale peníze by neobdržel oddíl, jemuž měly pomoci setrvat v tvrdé konkurenci nejvyšší fotbalové ligy i rozvíjet další práci s mládeží, nýbrž by skončily nenávratně ve státním rozpočtu, jako alespoň částečné pokrytí zmíněných dotací.

„Předložili jste neprofesionálně připravený materiál. Navrhuji ho přepracovat a předložit znovu,“ nešetřil vedení fotbalového klubu, které o možných komplikacích zastupitele před jejich prosincovým rozhodnutím neinformovalo, Zdeněk Syblík z opoziční ČSSD.

Náměstek Bernášek uvedl, že řešením vzniklé situace jsou dvě varianty. První z nich je koupě areálu za symbolickou jednu korunu. Vzhledem k darovacím daním a daním z převodu nemovitostí je prý ale výhodnější druhá možnost. Tou je bezúplatný převod na město, proti němuž by ministerstvo ani ČSTV neměly mít výhrad. Ani s touto variantou ale všichni zastupitelé nesouhlasí a poukazují na projekt Stadiony 2010, který počítá například s povinností mít vyhřívaný trávník. To by si podle nich v budoucnu vyžádalo nemalé investice města.

Na další související problém upozornil kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). „Neoficiální stanovisko ministerstva financí je, že pokud bychom na stejném zasedání zastupitelstva schválili bezúplatný převod a zároveň dotaci města na fotbal, bylo by to obcházení zákona a naše rozhodnutí by se pohybovalo na hranici trestného činu,“ řekl zastupitelům primátor.

Město Kladno už nyní dotuje ročně činnost fotbalistů SK Kladno částkou 12 milionů korun a podle náměstka Bernáška je tak hlavním sponzorem klubu.