Financování základních škol vycházelo dosud z příspěvku na žáka. Nově by měla být platba odvozena od počtu vyučovacích hodin, které škola prokáže. Starosta Slaného Martin Hrabánek, který byl před nástupem do funkce řadu let ředitelem základní školy, je přesvědčen o tom, že nově nastavený systém poněkud poškodí zařízení, která mají více dětí. „Negativní dopad to bude mít na ty, kteří se snaží zaplnit třídy více žáky. Systém stanovený podle počtu dětí je podle mého spravedlivý a není potřeba ho měnit,“ míní Hrabánek.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka by reforma mohla pro Kladno znamenat finanční snížení v takovém rozsahu, že by ubyly peníze až na dvaadvacet učitelů, což by se dotklo více než jednoho učitele na každé škole ve městě. "Budeme se proto snažit dohodnout s ministerstvem školství, aby se přidalo, když to stát požaduje, nenaplněným třídám, ale aby se neubíralo naplněným. Uvědomujeme si, že to je problém jenom v části České republiky, my jsme ale ti šťastní, kteří mají těch dětí hodně," dodal Jiránek.

Navrhovaná reforma má vejít v platnost v roce 2020, ale už od září podle ní školy musejí připravit rozvrhy. Roční příspěvek na žáka nyní činí zhruba 14,5 tisíce korun.

Divadlo Kladno. Ilustrační foto.
Krize v divadle pokračuje, zaměstnanci nechtějí pracovat pod novou jednatelkou
 Ze vzduchovky či airsoftové pistole neznámý střelec zasáhl celkem tři hochy ve věku od čtrnácti do patnácti let. Dvěma z nich způsobil zranění na nohou a třetímu prostřelil botu.
Neznámý útočník střílel v Kladně na děti, tři trefil