S ohledem na rodiče malých dětí, kteří by si museli brát dovolené, zůstaly dveře otevřené u sedmi základních škol v Kladně.

Patřila mezi ně také osmička ve Vodárenské ulici v Kročehlavech, kde se nachází základní škola a spadá pod ni i mateřská v Divadelní ulici. „Vzhledem k tomu, že jsme v sobotu pořádali s kolegy a našimi žáky společné každoroční setkání s budoucími prvňáčky a jejich rodiči, nechtěli jsme hned v pondělí těm stejným lidem způsobit problémy,“ vysvětlil ředitel školy a školky Jaroslav Feřtek.

Vyučovalo se ale pouze čtyři hodiny. „Děti také sportovaly, zašly si na lezeckou stěnu, sledovaly tematické filmy nebo vyráběly adventní výzdobu,“ připomněl ředitel. Školní jídelna společná i pro sousední 7. základní školu byla ve stávkovém dni v provozu.

Mimo provoz byla školní jídelna v kladenské střední škole a učilišti Edvarda Beneše, kam docházejí už několik let také strávníci z ulice. Jak ale potvrdila vedoucí učitelka pro praktickou výuku Hana Parmová, příčinou nebyla stávka, ale stejně jako kterékoli jiné pondělí praxe žáků školy z gastro oborů. Zároveň tam pokaždé probíhají konzultace kantorů s žáky posledních ročníků.

Ve stávkovém dni vonělo v kuchyni cukroví

„V kuchyni si vařily například knedlíky na další den. Žáci také pekli vánoční cukroví, kterého škola každoročně produkuje desítky kilogramů," připomněla Parmová. Všichni, kteří s výstražnou stávkou ve škole souhlasili, si připnuli na klopy trikoloru.

Také ze slánské jídelny Na Sadech se vůně obědů linula i ve dni stávky. „Ke stávce se připojujeme pouze symbolicky, jelikož jsme nechtěli nechat bez jídla děti, studenty ani důchodce. S protestem a s tím, že jsou v nepedagogických a dalších pomocných profesích neodpovídající platy, se ale stoprocentně ztotožňujeme,“ uvedla vedoucí jídelny Jana Rezková.

A živo bylo například i v Kladně na gymnáziu. Studenti se podle věku dělili na skupiny, někteří šli společně do kina na promítání filmu Bratři. A stejně tak brány školy zůstaly otevřené i v obchodní akademii v sousedním Slaném. Ačkoli nedorazilo pouze několik učitelů, hromadný souhlas s protestem nebylo možné na vstupních dveřích přehlédnout.