Jak potvrdil mluvčí kladenské radnice Vít Heral, ze šestnácti škol zřizovaných městem bude během stávky uzavřena polovina. Kladenská 8. základní škola ve Vodárenské ulici sice mírně omezí výuku, bude ale v plném provozu.

Stávka se tak dotkne 2886 žáků, což je zhruba 39 procent z celkového počtu žáků všech kladenských základních škol.

Ilustrační foto
Zima na Kladensku začíná. V noci na sobotu varují meteorologové před náledím

Z dvanácti samostatných mateřských škol v Kladně budou stávkovat pouze tři, z deseti odloučených pracovišť pak polovina. „Celkem se uzavření předškolních zařízení dotkne 612 dětí, což je zhruba 28 procent z celkového počtu dětí všech kladenských mateřských škol,“ doplnil Heral.

Stávkovat přitom bude 543 zaměstnanců - 423 pedagogů a 120 nepedagogických pracovníků - z celkového počtu 1352, což představuje odhadem 40 procent všech pracovníků základních a mateřských škol zřizovaných městem.

Žáci z Hájů a Komendy budou v lavicích

V sousedním Slaném se k protestu připojí jen pár škol nebo školek zřizovaných městem.

Ze čtyř školek bude uzavřena jediná, sídlištní Na Dolíkách. Stejně tak půjdou do školy i žáci dvou slánských základních škol, Hájů a Komendy. Vyučovat se nebude pouze ve 3. základní škole v Rabasově ulici, kde se k jednodenní výstražné stávce připojí.

„Vážení rodiče, omlouváme se za způsobené potíže, jsme si vědomi, že vám tento postup může komplikovat každodenní režim. Přesto děkujeme za pochopení a věříme, že máme společný cíl - kvalitní výuku, která pomůže našim dětem obstát jak ve škole, tak i později v životě," vzkázala rodičům dětí za stávkový výbor vychovatelka školy Dana Jandová.

V kladenské nemocnici odmítá přesčasy přes sto lékařů.
Lékaři v Kladně nebudou sloužit přesčasy. Nemocnice omezí péči

Slánští středoškoláci se budou učit všichni. Výuka poběží jak v gymnáziu, tak na učilišti. Pouze v obchodní akademii se někteří učitelé k protestu připojí a do školy nedorazí. „Kvůli tomu jsme museli trochu přeskládat rozvrh. První hodinu budou mít žáci třídnickou, kde budou společně s učiteli hovořit o stávce, jinak by měla výuka pokračovat bez omezení,“ potvrdila zástupkyně ředitele obchodní akademie Lenka Protivová.

Omezení se dotkne také internátu

Do stávky jde i významná část učitelů a dalších pracovníků stochovské střední školy služeb a řemesel. Škola zůstane v pondělí uzavřena a omezení se dotkne rovněž internátu. „Kvůli tomu nebudeme schopni zajistit výuku, stravu ani ubytování. Žáci v pondělí zůstanou doma. Nad žáky ubytovanými v domově mládeže, kteří nemohou nastoupit až v úterý ráno, bude zajištěn dohled po příjezdu v pondělí ve večerních hodinách, školní jídelna je celý den mimo provoz,“ sdělila na webu školy ředitelka Jaroslava Pichová. „Chápeme, i když jsme škola střední, že někomu může naše rozhodnutí stávkovat způsobit určité potíže, ale jde jen o jeden den. Jeden den, kdy stávkující obětují svůj celodenní plat ve prospěch víry, že vláda naplní svůj slib o prioritě vzdělávání. Děkujeme vám za pochopení a podporu našich oprávněných požadavků,“ stojí v prohlášení ředitelky.

Žáci kladenské střední odborné školy a učiliště na náměstí Edvarda Beneše na rozdíl od svých stochovských vrstevníků půjdou v pondělí do školy bez omezení. „Budeme mít běžný provoz, ale pasivně rovněž vyjadřujeme nespokojenost,“ potvrdil Deníku ředitel školy Petr Paták.

Z kladenských gymnazistů se bude v pondělí učit jen část, ostatní studenti půjdou do kina. „Stávky se aktivně zúčastní 27 pedagogů a podpoří ji 17 zaměstnanců. Stávky se nezúčastní 29 zaměstnanců. Z tohoto důvodu bude řešena výuka v pondělí takto: 2. až 4. ročník čtyřletého studia a odpovídající ročníky víceletého studia se zúčastní filmového představení Bratři. Třídy nižšího gymnázia budou mít připraven provizorní rozvrh od 1. do 4. vyučovací hodiny. O provozu školních jídelen v tuto chvíli nemáme žádné informace,“ zveřejnilo ve čtvrtek odpoledne vedení školy na webu gymnázia.