Vedení škol si sice od protestu příliš neslibuje, přesto se ho v případě potřeby bude snažit většina kantorů i odborářů z okresu podpořit.

„Minulý týden jsme měli pedagogickou radu, kde nám předsedkyně odborů přednesla svoje stanovisko a nezvedla se jediná paže. Zaměstnace nebudu přemlouvat a v případě, že se ke stávce připojí, nebudou stíháni,“ uvedl ředitel Základní školy na Komenského náměstí ve Slaném Miroslav Šindler, jenž ve výrazný efekt stávky nevěří.

Učitelé si stěžují zejména na to, že jim pro letošní rok byly sice zvýšeny platové tarify, ale na druhé straně školám ubylo nenárokových složek.
„Za naši školu zatím říci nemohu, kolik lidí do stávky půjde, ale po minulých zkušenostech si nejsem jist, jestli vůbec někdo,“ uvedl zástupce ředitelky Základní školy v Moskevské ulici v Kladně Miroslav Moučka. Podle jeho slov učitelé, kteří se před pár lety k protestu připojili, přišli leda o denní mzdu, která byla následně vrácena do rozpočtu.

Podle vyjádření pedagogů si při celodenní stávce uškodí i v očích rodičů, kteří nenechají bez odezvy, že jejich děti zůstanou bezprizorné.

„Když škola nebude fungovat, rodiče nám vyhubují. Když nebudeme protestovat a s rozpočtem to půjde z kopce, tak nám později vytknou, proč jsme tehdy nezasáhli,“ doplnil Miroslav Moučka. Zda 4. prosince narazí žáci na zavřené dveře, je stále předmětem jednání. Podle předsedy školských odborářů Františka Dobšíka by měla být situace jasnější již od příštího týdne, kdy začnou na toto téma jednání v poslanecké sněmovně.