O stávce rozhodlo mimořádné předsednictvo školských odborů již 16. května, a to i přesto, že ve stejném týdnu vláda slíbila, že na platy učitelů letos přidá půl miliardy korun a příští rok pak další čtyři miliardy. Odbory však již letos chtěly tři miliardy navíc.

V kladenském okrese ale do stávky vstoupí i školy, kde odbory nefungují, například v Základní škola v ulici Zd. Petříka v Kladně.

„Pedagogický sbor si ustanovil stávkový výbor, se kterým jsme se dohodli. V našem případě však budou stávkovat jen učitelé a ostatní zaměstnanci školy budou v práci. V jídelně se sice také vařit nebude, ale zaměstnanci budou uklízet. Děti mají volno. Upozornění jsme napsali do žákovských knížek a visí samozřejmě také na našich internetových stránkách. Stávku si přála většina pedagogického sboru,“ uvedl ředitel školy Stanislav Bubeníček.
Stávkovat budou i další školy z Kladna, Slaného, Brandýsku, Kvílic a Stehelčevsi.

Přesto je však s podivem, že se do stávky připojilo jen tak malé množství, když na Kladensku i Slánsku je celkem 172 školských zařízení různého typu. Poslední možnost se k ní připojit oficiálně školy měly včera, ale například na Kladensku jim bude tolerována lhůta až do pátku. „Ještě včera odpoledne se přihlásilo také kladenské sportovní gymnázium. Upozornění o stávce už bychom dnes sice přijímat neměli, ale domnívám se, že je lepší, když se přihlásí později než vůbec,“ sdělila předsedkyně Oblastní rady odborového svazu Lýdie Čížková.

Vzhledem k tomu, že vyhlášení stávky je rozhodnutím většiny učitelského sboru, v pondělí zůstane otevřena například Základní škola ve Vašatově ulici v Kladně. „Od zaměstnanců požadavek na stávku nevzešel a já sama ji iniciovat nemohu. Neznamená to však, že bychom byli spokojeni,“ řekla ředitelka Hana Volfová.

Rodiče pozor: Přinášíme vám seznam škol, které v pondělí budou stávkovat

Mateřská škola v ulici J. Hory v Kladně
Mateřská škola v Plzeňské ulici v Kladně
Mateřská škola ve Vodárenské ulici v Kladně
Základní a Mateřská škola v Ukrajinské ulici v Kladně
Základní a Mateřská škola Brandýsek
Základní a Mateřská škola ve Stehelčevsi
Základní škola v Amálské ulici v Kladně
Základní škola v ulici Zd. Petříka v Kladně
Základní škola v ulici C. Boudy v Kladně
1. základní škola v ulici Politických vezňů ve Slaném
2. základní škola na Komenského náměstí ve Slaném
Základní škola v Kvílicích
Sportovní gymnázium v Plzeňské ulici v Kladně
Obchodní akademie na Smetanově náměstí ve Slaném
Dětský domov se školou v Tomanově ulici ve Slaném

Zítra budeme seznam aktualizovat, protože na školská zařízení, která se přihlásí dnes ještě bude brán zřetel a mohou se ke stávce připojit.

Uveřejníme seznam míst, kde vaše děti v pondělí přijmou.