Štědrý den bez rodiny a domova si asi nikdo z obyčejných lidí představit nedokáže. I takoví jsou však mezi námi a zdaleka to nejsou jen dospělí. V Azylovém domě v Kladně ho letos bude trávit, alespoň se svými matkami, zhruba dvacet dětí a v Dětském domově v Unhošti, se svými tetami vychovatelkami a kamarády, menší polovina z jeho 34 obyvatel.

Bohužel však ani tyto instituce nejsou nafukovací, a tak nemohou poskytnout přístřeší úplně všem, kteří by to potřebovali.

Azylový dům Kladno
Sociální pracovnice kladenského azylového domu Petra Součková Kladenskému deníku sdělila, že domov nyní obývá třináct maminek, což je dokonce nad rámec kapacity. „Většinou jsou to ženy, které u nás jsou už delší dobu. Poslední jsme ale přijali ve středu a od té doby jsme odmítly už asi deset žadatelek,“ řekla Součková.

Podle jejích slov byla i tato žena, jako mnoho obyvatelek azylu, obětí domácího násilí, které gradovalo odpíráním peněz až po fyzický útok. Proto se i v této době rozhodla opustit domov, zachránit holý život a také zdraví svého zhruba dvouletého dítěte.

I když, jak se říká, doma je doma, pracovníci těchto zařízení se snaží pro své obyvatele, kteří jsou odloučeni od rodin, nejen v období Vánoc udělat maximum, aby jim alespoň na chvíli jejich nelehký úděl zpříjemnili.

Právě nyní, více než jindy, jsou to také citliví lidé, kteří se snaží těm, jež měli méně štěstí, pomoci. Petra Součková například sdělila, že touto dobou pro ně každoročně Základní škola v Moskevské ulici v Kladně pořádá sbírku.

„Žáci nás navštívili ve čtvrtek, a po programu, který si pro maminky přichystali, dostalo každé naše dítě malý dárek. Dělají pro nás jak finanční, tak i hmotnou sbírku, což je velmi užitečné. Dostáváme například povlečení a další věci do domácnosti,“ sdělila sociální pracovnice. Finanční obnos, za který azyl dětem vděčí, letos činil čtyři tisíce korun.

Ta zároveň uvedla, že v letošním roce má Azylový dům v Kladně na sponzory štěstí. „Pomáhá nám jedna soukromá firma, církve a také jedinci. Někteří nám věnují peníze, jiní třeba pozvou naše děti na nějaký výlet. Kromě toho stejně jako každý rok i letos čekáme dárky z kladenského Vánočního stromu splněných přání. Po hmotné stránce tedy letošní Vánoce budou bohaté. Pro ty maminky je to určitě moc dobrý pocit, protože některé nemají ani na jediný dárek,“ sdělila sociální pracovnice.

I když bez domova, snaží se obyvatelky azylu svým dětem vytvořit tu správnou atmosféru alespoň tím, že pečou cukroví a vyzdobí budovu i svoje pokoje. Z jejich celkového počtu 13 se jich do skutečného domova na Vánoce podívají maximálně čtyři.

Dětský domov Unhošť
O Štědrém dnu bude ve svém náhradním domově zůstávat také menší polovina dětí z Dětského domova Unhošť.

„Teď u nás máme 34 dětí ve věku od zhruba tří let do dvaceti. S jejich rodinami máme široký kontakt a tak pravidelně jezdí domů, Vánoce v tom nejsou výjimkou. Návštěvy jsou sice určovány některými kritérii, ale nejdůležitější ze všeho přitom je, jestli samo dítě chce domů, a poté samozřejmě jestli o něj rodina jeví zájem,“ popsal ředitel zařízení Jiří Beránek.

I v tomto domově se v období adventu koná více akcí než jindy. Buďto děti pořádají různá vystoupení pro jiné nebo jsou zvány na různá představení či besídky. „Například dnes s dětmi jedeme do Prahy na filmovou projekci a minulý týden byly pozvány na představení do cirkusu,“ uvedl ředitel.

Ti, kdo však letos přece jen v domově zůstanou i 24. prosince, asi nebudou muset litovat. Kromě dárků ze Stromu splněných přání, od pracovníků domova a dalších sponzorů, které dostanou, totiž zažijí poněkud neobvyklou štědrovečerní večeři.

„Jedna firma nám nabídla, že nám zadarmo udělá večeři cateringovým způsobem. Nebudou to však obyčejné řízky, ale pečená krůta,“ dodal Beránek.
On sám ze svého Štědrého dne i letos obětuje několik hodin, aby se spolu se svými svěřenci mohl zaradovat u vánočního stromu.