Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Stehelčevsí zněly o víkendu sirény

Stehelčeves - Hasiči ze Stehelčevsi slavili 125 let od svého vzniku. Zvuk sirén byl slyšet široko daleko. Tentokrát se ale k požáru nejelo.

20.6.2010
SDÍLEJ:

Oslavy založení HZS StehelčevesFoto: Foto: Břetislav Kostka

Úderem sobotní deváté hodiny daly sirény červených aut najevo, že oslavy začínají. I když přihlížejících diváků bylo poskrovnu, oficiální část s předáváním pamětních listů a medailí doprovázel vyznamenané v nažehlených uniformách potlesk. Mezi řadou dalších byl oceněný sedmasedmdesátiletý Karel Kalina, nejstarší dobrovolný hasič.

„Začínal jsem u hasičů v osmnácti letech a své začátky mám v dobré paměti. Rád bych se do té doby vrátil, ale jen co se týká mladosti. Tenkrát jsme taky soutěžili mezi sbory, ale žádné ceny ani diplomy jsme nedostávali. Šli jsme na pivo a tam se hecovali. Vzpomínám na hašení kravínu v obci v šestapadesátém roce. Během dvou let vyhořel dvakrát. Dneska bych rád pro hasiče zase něco dělal, ale už mezi ty mladé kluky nepatřím,“ řekl dojatý k slzám Karel Kalina. A jak to všechno vzniklo?

„Tehdy už chtěla vrchnost zajistit hasební bezpečnost v případě požáru. Sbor byl založen v roce 1885 a kronika popisuje i několik požárů. Naše obec patřila pod buštěhradské panství a to nařídilo mít hasební pohotovost. Obec musela zajistit koše, háky, žebříky, putny na vodu a povinností bylo přistavit pár koní k tažení stříkačky. Z této doby se zachoval pouze žebřík starý asi sto let.

Obecní pokladnu provoz dobrovolných hasičů něco stojí, ale určitě se to vyplatí. V posledních letech se dělá hodně s malými dětmi a myslím si, že to je přínos do budoucna,“ dodala v krátkosti starostka obce Jaroslava Štancová, jednatelka hasičů a vedoucí družstva Soptíků, tak zvané přípravky.

Poté se průvod vydal uctít památku padlých, kteří obětovali své životy v roce 1945. Odpoledne se slavilo na plné obrátky požárním sportem. Oproti dopoledni byla návštěva taková, jakou si oslava zaslouží.

A opět sirény, k požární nádrži se řítí červené auto, vybíhají hasiči v helmách, předvádí přítomným útok na oheň. Jak zápolí s ohněm předvedli i ti nejmenší. Důvod k radosti mělo družstvo Dobráků pod vedením Lumíra Štance. Ti získali pohár za první místo v soutěži za uplynulý rok a každý okusil, jak chutná pít z poháru.

„Stehelčeves se dost zvedla a je na dobré koleji, zaslouží si pochvalu. Dokonce mají soutěžní tým žen a vlastně chlapy hecují, ti se zdráhají chodit na soutěže. Jsou ale sbory, které stagnují. Bohužel v příštích dnech budeme rušit dva, obecní úřady nestojí o spolupráci. Pravým opakem jsou Dřetovičtí, jsou schopní a mají chuť pracovat i s dětmi, bohužel obec se nechová tak, jak by měla.

To nejsou jen požáry u kterých jsou hasiči první, ale vypomáhají při přírodních katastrofách. Hasiči neodmlouvají a dělají, ale když něco potřebují, jsou na posledním místě. Bylo by dobré změnit legislativu, aby byly pro dobrovolné hasiče stanoveny podmínky. Budoucnost hasičů je si vychovávat svoji mládež,“ dodal starosta OSH Kladno Oldřich Zuska.

Oslavy uzavírala večerní zábava za přispění kapely J. Hory. Každý v sále si brousil zuby na hlavní cenu v tombole. Škoda, žádný z hasičů si živé selátko neodvedl.

AUTOR: Břetislav Kostka

Místo události:
20.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek výměna pneu.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

OBRAZEM: Hubertovu jízdu pořádali poosmnácté

Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno – V juniorské extralize se jeho průměr obdržených branek blížáí téměř ke čtyřem, ale tam padá gólů víc. A že je David Stahl velkým brankářským talentem Kladna, to se ví už dlouho. Hokejista pocházející ze spíš fotbalové rodiny ze Slánska dostal velkou šanci v pondělním utkání v Kadani, kde poprvé nastoupil za Rytíře jako jednička. Pro devatenáctiletého mladíka to byla premiéra výborná, tým dovedl k výhře 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení