Všechno má své hranice a už toho bylo dost. Přesně taková nálada nyní panuje na kladenském magistrátu. Jeho vedení se už několik týdnů potýká s neustálým šířením zpráv o přistěhování velkého množství nepřizpůsobivých občanů do města.

Kladenský deník o tom informoval ve svém úterním vydání. Míra trpělivosti s vysvětlováním a vyvracením této informace přetekla ve středu, kdy se radnice rozhodla obrátit na policii. „Vypadá to, že snad zvěsti o stěhování někdo šíří úmyslně. Rozhodli jsme se proto podat trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl primátor Kladna Dan Jiránek.

Současná situace podle něj splňuje skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy. Podezření na nikoho konkrétního primátor nemá, ovšem důvodů, proč by někdo tyto zprávy rozhlašoval, je podle něj mnoho. „Příčinou mohou být blížící se komunální volby. Možná chce někdo snížit hodnotu nemovitostí v konkrétní části města," komentoval to Jiránek.

Na radnici se s dotazy na přistěhování nepřizpůsobivých potýkají několikrát denně. Lidé se ptají nejen telefonicky, ale také prostřednictvím webových stránek magistrátu a Facebooku. Příkladem otázka na stránkách radnice: „Doslechla jsem se nemilou věc. Prý se v Rozdělově staví dvě nové bytovky pro Romy z Chánova. Mělo by se jednat o zhruba 1500 Romů. Co je na tom pravdy? Co máme udělat pro to abychom tomu zabránili?"

Ačkoliv se město k těmto obavám na internetu vyjádřilo, dotazy nekončí. „Někteří lidé na tyto zprávy reagují až panicky. Věří jim," dodal primátor. 

Podobné fámy po Kladně kolovaly už několikrát. Nikdy však nenabyly takové intenzity jako nyní. „Vždy se objevily nějaké zaručené informace podobného typu, ale stejně rychle jako vznikly, zase utichly. Teď se zprávy týkají konkrétních čtvrtí," poznamenal Jiránek.

Jak uvedla včera odpoledne policejní mluvčí Michaela Nováková, trestní oznámení policisté ještě neobdrželi.
„Případ budeme řešit jako šíření poplašné zprávy. Trestní sazba je až dva roky odnětí svobody," uvedla policejní mluvčí.

Fáma se po Kladně šíří hned v několika verzích. Ty se liší údajným místem budoucího bydliště nepřizpůsobivých. Snad nejrozšířenější je informace o zaručeném stěhování Romů do dvou stavěných bytových domů. „V nich jsou byty různých velikostí a nemají tedy parametry ubytovny. Jaký bude účel domů je plně v kompetenci majitele – soukromého investora, jenž staví na soukromém pozemku. Rada města už dříve přijala usnesení, že udělá vše, co je v mezích zákonů možné, aby zabránila vzniku dalších ubytoven," stojí v oficiálním vyjádření radnice.

Další pověstí je zpráva o stěhování nepřizpůsobivých do areálu bývalého pivovaru v Kročehlavech. K tomu se vyjádřil zástupce majitele areálu Robert Tesárek. 

„S fámou o masivním stěhování nepřizpůsobivých ze severu Čech do Kladna jsem se setkal osobně před pár dny, kdy mi volala vyděšená nejmenovaná paní ze Štěpánky s tím, zda je pravda, že do pivovaru budeme stěhovat desítky Romů a sociálně slabých občanů," uvedl Robert Tesárek.

Tuto fámu popírá. „Mohu to vyvrátit. V areálu někdejšího pivovaru se nic nemění. Bude využíván obdobným způsobem jako do¨sud. To znamená jako víceúčelový s prostory pro podnikání i bydlení ve smyslu řádného pronajímání bytů. V současné době máme dost práce s rekonstrukcí chodeb a vnitřních prostor, výstavbou nové recepce autoservisu, rozšíření moštárny v bývalém pivovarském sklepení a změnou provozovatele bezlepkové pekárny," konstatoval Robert Tesárek.