Volnočasové centrum pro děti, mládež seniory a ostatní zájemce, kteří budou chtít smysluplně trávit volný čas, vznikne co nevidět v prostorách pozdně barokního zámku ve Šternberku u Ledců, kde ještě před nedávnem pobývali mentálně handicapovaní klienti. Díky tomu, že vedení Středočeského krajského úřadu v Praze nyní přiřklo tuto svoji budovu sousedícímu Dětskému domovu v Ledcích, najde zde kromě ostatních vyžití i čtyřiačtyřicet tamních dětí.
Přestože původní vize byla poněkud odlišná a ve Šternberku měly vzniknout jakési startovací byty pro děti z dětských domovů, které dovršily plnoletosti, ani tento záměr není zcela zatracen.
„Jsme teprve na počátku a jsem rád, že i přes řadu skeptiků Středočeský kraj nyní myšlenku volnočasového centra podpořil. To, že zde vzniknou dílny, tělocvična, tančírna nebo promítací místnost nevylučuje, že bychom v patře mohli pár sociálních bytů vytvořit,“ uvedl ředitel ledeckého dětského domova Roman Pejša.
Pokud vše dobře půjde s vymalováním objektu a dalšími potřebnými pracemi, začnou co nejdříve. Pro tyto účely se Ledeckým již podařilo získat potřebných dvě stě tisíc korun z grantu na zachování a obnovu kulturní památky.
Místo generačního setkávání, kam by měli docházet i lidé dříve narození, bude zastřešeno školním klubem, jenž záhy vznikne při dětském domově. Podle ředitele Pejši by mohlo začít fungovat už v zimních měsících.
„Všechno samozřejmě pojede ve fázi zkušebního provozu. Chtěli bychom i lidem zvenčí dokázat, že není dobré se izolovat a dveře k nám budou mít všichni otevřené. Z tohoto důvodu jsme prováděli v okolí depistáž a dětí z běžných rodin ze vsi by k nám mohlo přicházet pravidelně až pětadvacet,“ řekl Roman Pejša.
Podle něj se ledecký dětský domov nově otevře veřejnosti jako tomu nebylo nikdy před tím. Okolí tak chtějí dokázat, že šternberský park s pěkným lesem a rybníkem není izolací mimo civilizaci.
„Tyto názory sice v některých lidech přetrvávají, ale je naopak řada těch, kteří dnes z měst záměrně odcházejí na venkov, protože nabízí mnoho jiných pozitiv. Když si k nám prostřednictvím Dnů otevřených dveří dokáží lidé najít cestu, bude to úspěch,“ uzavřel ředitel Roman Pejša.
Přestože plány má manažer domova dalekosáhlé, o finančních prostředcích, které by měly být vyčleněny na rekonstrukci zámku, zatím ale nikdo nehovoří. Jisté je, že jen rozvody vody v budově pohltí statisíce korun. Podle slov mluvčí krajského úřadu je vše nyní závislé především na projektu, který ředitel Pejša kraji předloží.
„Až bude vypracován projekt s konkrétním záměrem, můžeme ho poté předložit radě a zastupitelům. Teprve potom lze hovořit o financích, které budou uvolněny či nikoli,“ uvedla mluvčí Středočeského krajského úřadu v Praze Berill Mascheková.