VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sto let od vzniku republiky a Masaryka si připomínají lidé na mnoha místech

Kladensko - Letošní rok, který se nese už od ledna ve znamení oslav stého výročí založení první Československé republiky, se pomalu přesouvá do své druhé poloviny. S blížícím se říjnovým termínem, na který vznik republiky připadá, oslav každý měsíc přibývá. Kladenský deník vám přináší ochutnávku akcí, které stojí za zmínku i za návštěvu. Klíčovou obcí na Kladensku, kde významné společenské akce 28. října vyvrcholí, jsou Lány, kde se nachází prezidentské sídlo - zámek, Muzeum T.G.M, stejně jako hrob prezidenta Masaryka na místním hřbitově.

2.7.2018
SDÍLEJ:

V sobotu 9. června 2018 se v Březnici konaly Oslavy stoletého výročí vzniku republiky.Foto: Deník / Jarmila Kuncová

Staré časy první republiky si proto Lánští právem připomínají častěji než na jiných místech v republice a už v srpnu chystají další slávu. Po březnovém tradičním Dni s T. G. Masarykem přichystalo muzeum vzpomínkovou akci, která připadá na sobotu 11. srpna. Prezident T.G. Masaryk přicestuje jako kdysi, poprvé k pobytu do Lán parním vlakem. „Bude to pro nás velká událost a připomeneme tím den 11.8. 1921, kdy zde prezident pobýval vůbec poprvé. Parní vlak bude vypraven z pražského hlavního nádraží a dojede až na nádraží Stochov-Slovanka. Následně slavnostně nastoupí do historického automobilu, kde ho uvítají místní obyvatelé, četnictvo, Sokolové a další, abychom zajistili dobovou atmosféru. Rádi bychom projeli až do zámku, ale zatím je prezidentova cesta v jednání. Po celý den bude T. G. Masaryk k dispozici návštěvníkům v muzeu,“ popsala program ředitelka Muzea T.G.M. v Lánech Magdalena Elznicová Mikesková. Podle jejích slov slavnost plná dobových kostýmů, vozidel, hudby a občerstvení vyvrcholí velkým koncertem symfonického orchestru. „Ten se uskuteční na parkovišti mezi zámkem a muzeem. Pro zájemce bude vypraven parní vlak zpět do Prahy ze Slovanky kolem 17 hodiny,“ dodala ředitelka muzea. Jak připomněla, říjnové oslavy založení republiky proběhnou tradičně s tím rozdílem, že v muzeu bude nově zpřístupněna poslední etapa expozice T.G.M. charakterizující pobyt Masaryka v Lánech, poslední roky jeho života, prezidentský pohřeb i to, jak s jeho odkazem zacházely další režimy.
Kladno

Velmi zodpovědně přistupuje k oslavám republiky i největší středočeské město Kladno, k programu akcí se vyjádřila historička Gabriela Havlůjová. "Sté výročí je mimořádným historickým milníkem. Proto jsme připravili v průběhu celého roku řadu akcí a připomínek. Zdaleka se nebudeme soustředit pouze na oficiální akty, velmi důležitá je pro nás spolupráce se spolky, které jsou nositeli občanské historie a tradice ve městě," řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Připomenutí stého výročí republiky Kladno soustředí do projektu  "Kladenské století", který odstartoval v únoru, společně se spolkem Kino žije, tradičními Šibřinkami v Kině Sokol. "Naopak vyvrcholení připomenutí historických událostí a osobností, které za posledních 100 let ovlivnily běh dějin, jsme připravili na říjen, kdy si připomeneme 100 let vzniku naší Československé republiky mimo jiné u pomníku padlých," doplnil Milan Volf.

Kromě oficiálních akcí a aktů připravuje Statutární město Kladno řadu historických přednášek, ve spolupráci s řadou místních spolků pak mnoho netradičních akcí. Nejzajímavější pro veřejnost bude třetí zářijový víkend, kdy ožije Kladno v rámci prvorepublikových tradic. Do akce se zapojí téměř každý místní spolek, který připraví pro účastníky vědomostní či sportovní úkol spojený s historií Kladna. Vedle zapojení se do "bojové hry" se budou moci návštěvníci občerstvit v připravené prvorepublikové hospodě "Pod Vobrazem", či si poslechnout a zatančit při známé Heligonce. "Návštěvníci spatří  i živé obrazy z naší spíše industriální historie pod taktovkou divadelních spolků, či se budou moci zaposlouchat do tradičních kladenských pěveckých sborů Smetana - Slovanka," vysvětluje kladenský primátor.

V průběhu letních měsíců Kladno připravuje ve spolupráci se Spolkem Podprůhon a spolkem Kino žije promítání tematických filmů. Rok 2018 je v Kladně na oslavy bohatý, 90 let slaví i kladenští Baráčníci, 100 let Českobratrská církev evangelická v Kladně, Kladno se bude prezentovat i na setkání hornických měst v červnu v Ostravě. Pro žáky základních a středních škol připravujeme zážitkový vlak do nedalekých Lán, kde si připomenou zakladatele našeho státu, prezidenta T. G. Masaryka. Široká veřejnost bude mít v průběhu celého roku možnost navštívit řadu tematických výstav, historických přednášek, které připomenou, někdy bohužel už pozapomenuté, historické momenty.

Slaný

Na vznik republiky myslí také ve Slaném. Například už 14. července ožije tamní Masarykovo náměstí tradiční akcí pořádanou Klubem historických vozidel – Slánský okruh, který má pod titul O pohár starosty města. Jedná se o tradiční závod a výstavu historických vozidel. Letos okořeněný slavnostním příjezdem prezidenta T. G. Masaryka. „Velkou měrou se na oslavách první republiky podílí také Vlastivědné muzeum ve Slaném, které připravilo hned několik výstav. Od září do listopadu to bude výstava děl Kamila Lhotáka a vzduchoplavectví, která dobu první republiky reflektuje,“ řekla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová. Další výstavou od října do ledna 2019 bude ta s názvem: Pohledy z bojiště - 1. světová válka ve fotografii a korespondenci sbírek Slánského okresu. „Jedná se o fotografie z různých front 1. sv. války a ručně malované pohlednice,“ dodal Růtová. Kromě toho budou již tradičně v rámci výročí založení první republiky oceněny v divadle významné osobnosti města Slaného. Velký koncert Ondřej Havelky & Melody Makers je přichystaný na 29. listopadu.

Buštěhrad

Malý výčet z mnoha akcí, které chystají k oslavám republiky například v Buštěhradě. Některé už mají za sebou a jiné je čekají. Projekt místní nazvali Buštěhrad 100. Jednou z akcí je výstava připravená na září - Buštěhrádek II, což výstava historických fotografií spolku Věčně mladých seniorů a Kulturního výboru městského zastupitelstva. Buštěhradské rozpravy – panelové diskuze s významnými českými osobnostmi veřejného života potrvají od září do prosince. Představena bude i válečná opera Brundibár, která vznikla v terezínském ghettu. Dismanův dětský rozhlasový soubor ji ztvární v Buštěhradu v listopadu. Chybět nebudou ani dva pěvecké koncerty Ať žije republika,“ sdělil Martin Kosa referent pro granty a kulturu Městského úřadu Buštěhrad.

Unhošť

Jak oslaví vznik republiky v Unhošti, jsme se zeptali Mariana Kruckého z Melicharova vlastivědného muzea. „Město Unhošť chystá ku příležitosti Oslav 100. výročí vzniku ČSR malý pietní akt, při kterém vysadí dne 21. října představitelé města strom v Legionářském parku, který je pietním místem s pomníkem věnovaným obětem 1. světové války. Samotná akce (slavnostní zasazení stromu) by měla proběhnout v odpoledních hodinách 14 až 14:30 hodin. Z organizačních důvodů zůstává následující průběh programu prozatím otevřený. V podvečer by měl proběhnout pro účastníky oslav ještě koncert,“ potvrzuje Marian Krucký.

 

Autor: Kateřina Nič Husárová

2.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - balič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, - samostatnost, spolehlivost, - dobrý zdravotní stav a fyzická zdatnost - manipulace s kartony, Náplň práce:, - příprava a balení dárkového zboží a interiérových doplňků dle požadavků klienta, - zavážení a uskladňování zboží, - práce je pouze ve stoje, - nutno počítat s občasnými přesčasy a prací i o víkendech, , , , V hlavních sezonách, což v rámci roku trvá cca 6 měsíců (jaro, Vánoce a další) je práce na dvousměnný provoz (6:00 - 14:30 hod, 13:30 - 22:00 hod). Zbylé měsíce je provoz jednosměnný 7:30 - 16:00 hod.. Pracoviště: Dakls, s.r.o. pobočka kladno, Buštěhradská, č.p. 206, 272 03 Kladno 3. Informace: Kateřina Sklenářová, +420 606 361 802.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný pracovník ve stravovacím provoze - výdej jídel. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o výdej jídel a pomocné práce v kuchyni., , Pracovní doba: Po - Pá: 5:30 - 13:30 hod., , Nabízíme: zaměstnanecké výhody. Pracoviště: Jaroslav blažek- provozovna, Průmyslová, č.p. 1129, 272 01 Kladno 1. Informace: Jaroslav Blažek, +420 603 323 306.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Bezpečnostní pracovník/pracovnice - DPP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce:, Přijmeme muže i ženy na pozici bezpečnostní pracovník/ce:, o Ochrana a ostraha majetku klienta, o Pochůzková činnost, o Kontrola bezpečnosti v rámci objektu, o Eliminace nepoctivých zákazníků, o Jednoduchá administrativa, o Komunikace s policií, , Požadavky:, o Chuť pracovat, o Trestní bezúhonnost, , Nabízíme:, o Možnost týdenních výplat, o Možnost dlouhodobé brigádní spolupráce s možností přechodu na HPP, o Zázemí stabilní společnosti, o Kompletní uniformu a příspěvek na obuv, o Možnost profesního i platového růstu, o Zajímavý motivační program, o Zajistíme zkoušky profesní kvalifikace za zvýhodněnou cenu, o Možnost zajištění ubytovny. Pracoviště: Mark2 corporation czech a.s., pracoviště, Petra Bezruče, č.p. 3388, 272 01 Kladno 1. Informace: Lenka Pelikánová, +420 800 111 112.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč kovů metodou 136 - prac. Slaný. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Netovická č.p. 538, Slaný., Ihned přijmeme pracovníka na pozici svářeč kovů metodou 136. Požadujeme praxi v oboru, samostatnost a spolehlivost. Znalost svařování pod UZ a drážkování výhodou. , , Nabízíme:, - stabilní práci, - motivační mzdové ohodnocení dle praxe a odbornosti, - možnost ubytování, - karierní růst , , Kontakt je možný POUZE e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Oldřich hut - pracoviště slaný, Netovická, č.p. 538, 274 01 Slaný 1. Informace: Lukáš Melhuba, +420 731 505 615.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ludvík Berousek ze známé cirkusové rodiny je vyšetřován kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů.
AKTUALIZOVÁNO
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Pokládka nové kanalizace ve Pcherách pokračuje. Obec bude průjezdná v září.
11

Pokládka nové kanalizace ve Pcherách pokračuje. Obec bude průjezdná v září

Domů si přivezl sele divočáka zapasované v nárazníku

Kladno – Na velmi kuriózní situaci bude jistě velmi dlouho vzpomínat jeden z kladenských řidičů. Ten nedaleko bývalého hotelu Lapark narazil do selete divočáka, které si zapasované pod nárazníkem odvezl až domů.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT