VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sto let od vzniku republiky a Masaryka si připomínají lidé na mnoha místech

Kladensko - Letošní rok, který se nese už od ledna ve znamení oslav stého výročí založení první Československé republiky, se pomalu přesouvá do své druhé poloviny. S blížícím se říjnovým termínem, na který vznik republiky připadá, oslav každý měsíc přibývá. Kladenský deník vám přináší ochutnávku akcí, které stojí za zmínku i za návštěvu. Klíčovou obcí na Kladensku, kde významné společenské akce 28. října vyvrcholí, jsou Lány, kde se nachází prezidentské sídlo - zámek, Muzeum T.G.M, stejně jako hrob prezidenta Masaryka na místním hřbitově.

2.7.2018
SDÍLEJ:

V sobotu 9. června 2018 se v Březnici konaly Oslavy stoletého výročí vzniku republiky.Foto: Deník / Jarmila Kuncová

Staré časy první republiky si proto Lánští právem připomínají častěji než na jiných místech v republice a už v srpnu chystají další slávu. Po březnovém tradičním Dni s T. G. Masarykem přichystalo muzeum vzpomínkovou akci, která připadá na sobotu 11. srpna. Prezident T.G. Masaryk přicestuje jako kdysi, poprvé k pobytu do Lán parním vlakem. „Bude to pro nás velká událost a připomeneme tím den 11.8. 1921, kdy zde prezident pobýval vůbec poprvé. Parní vlak bude vypraven z pražského hlavního nádraží a dojede až na nádraží Stochov-Slovanka. Následně slavnostně nastoupí do historického automobilu, kde ho uvítají místní obyvatelé, četnictvo, Sokolové a další, abychom zajistili dobovou atmosféru. Rádi bychom projeli až do zámku, ale zatím je prezidentova cesta v jednání. Po celý den bude T. G. Masaryk k dispozici návštěvníkům v muzeu,“ popsala program ředitelka Muzea T.G.M. v Lánech Magdalena Elznicová Mikesková. Podle jejích slov slavnost plná dobových kostýmů, vozidel, hudby a občerstvení vyvrcholí velkým koncertem symfonického orchestru. „Ten se uskuteční na parkovišti mezi zámkem a muzeem. Pro zájemce bude vypraven parní vlak zpět do Prahy ze Slovanky kolem 17 hodiny,“ dodala ředitelka muzea. Jak připomněla, říjnové oslavy založení republiky proběhnou tradičně s tím rozdílem, že v muzeu bude nově zpřístupněna poslední etapa expozice T.G.M. charakterizující pobyt Masaryka v Lánech, poslední roky jeho života, prezidentský pohřeb i to, jak s jeho odkazem zacházely další režimy.
Kladno

Velmi zodpovědně přistupuje k oslavám republiky i největší středočeské město Kladno, k programu akcí se vyjádřila historička Gabriela Havlůjová. "Sté výročí je mimořádným historickým milníkem. Proto jsme připravili v průběhu celého roku řadu akcí a připomínek. Zdaleka se nebudeme soustředit pouze na oficiální akty, velmi důležitá je pro nás spolupráce se spolky, které jsou nositeli občanské historie a tradice ve městě," řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Připomenutí stého výročí republiky Kladno soustředí do projektu  "Kladenské století", který odstartoval v únoru, společně se spolkem Kino žije, tradičními Šibřinkami v Kině Sokol. "Naopak vyvrcholení připomenutí historických událostí a osobností, které za posledních 100 let ovlivnily běh dějin, jsme připravili na říjen, kdy si připomeneme 100 let vzniku naší Československé republiky mimo jiné u pomníku padlých," doplnil Milan Volf.

Kromě oficiálních akcí a aktů připravuje Statutární město Kladno řadu historických přednášek, ve spolupráci s řadou místních spolků pak mnoho netradičních akcí. Nejzajímavější pro veřejnost bude třetí zářijový víkend, kdy ožije Kladno v rámci prvorepublikových tradic. Do akce se zapojí téměř každý místní spolek, který připraví pro účastníky vědomostní či sportovní úkol spojený s historií Kladna. Vedle zapojení se do "bojové hry" se budou moci návštěvníci občerstvit v připravené prvorepublikové hospodě "Pod Vobrazem", či si poslechnout a zatančit při známé Heligonce. "Návštěvníci spatří  i živé obrazy z naší spíše industriální historie pod taktovkou divadelních spolků, či se budou moci zaposlouchat do tradičních kladenských pěveckých sborů Smetana - Slovanka," vysvětluje kladenský primátor.

V průběhu letních měsíců Kladno připravuje ve spolupráci se Spolkem Podprůhon a spolkem Kino žije promítání tematických filmů. Rok 2018 je v Kladně na oslavy bohatý, 90 let slaví i kladenští Baráčníci, 100 let Českobratrská církev evangelická v Kladně, Kladno se bude prezentovat i na setkání hornických měst v červnu v Ostravě. Pro žáky základních a středních škol připravujeme zážitkový vlak do nedalekých Lán, kde si připomenou zakladatele našeho státu, prezidenta T. G. Masaryka. Široká veřejnost bude mít v průběhu celého roku možnost navštívit řadu tematických výstav, historických přednášek, které připomenou, někdy bohužel už pozapomenuté, historické momenty.

Slaný

Na vznik republiky myslí také ve Slaném. Například už 14. července ožije tamní Masarykovo náměstí tradiční akcí pořádanou Klubem historických vozidel – Slánský okruh, který má pod titul O pohár starosty města. Jedná se o tradiční závod a výstavu historických vozidel. Letos okořeněný slavnostním příjezdem prezidenta T. G. Masaryka. „Velkou měrou se na oslavách první republiky podílí také Vlastivědné muzeum ve Slaném, které připravilo hned několik výstav. Od září do listopadu to bude výstava děl Kamila Lhotáka a vzduchoplavectví, která dobu první republiky reflektuje,“ řekla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová. Další výstavou od října do ledna 2019 bude ta s názvem: Pohledy z bojiště - 1. světová válka ve fotografii a korespondenci sbírek Slánského okresu. „Jedná se o fotografie z různých front 1. sv. války a ručně malované pohlednice,“ dodal Růtová. Kromě toho budou již tradičně v rámci výročí založení první republiky oceněny v divadle významné osobnosti města Slaného. Velký koncert Ondřej Havelky & Melody Makers je přichystaný na 29. listopadu.

Buštěhrad

Malý výčet z mnoha akcí, které chystají k oslavám republiky například v Buštěhradě. Některé už mají za sebou a jiné je čekají. Projekt místní nazvali Buštěhrad 100. Jednou z akcí je výstava připravená na září - Buštěhrádek II, což výstava historických fotografií spolku Věčně mladých seniorů a Kulturního výboru městského zastupitelstva. Buštěhradské rozpravy – panelové diskuze s významnými českými osobnostmi veřejného života potrvají od září do prosince. Představena bude i válečná opera Brundibár, která vznikla v terezínském ghettu. Dismanův dětský rozhlasový soubor ji ztvární v Buštěhradu v listopadu. Chybět nebudou ani dva pěvecké koncerty Ať žije republika,“ sdělil Martin Kosa referent pro granty a kulturu Městského úřadu Buštěhrad.

Unhošť

Jak oslaví vznik republiky v Unhošti, jsme se zeptali Mariana Kruckého z Melicharova vlastivědného muzea. „Město Unhošť chystá ku příležitosti Oslav 100. výročí vzniku ČSR malý pietní akt, při kterém vysadí dne 21. října představitelé města strom v Legionářském parku, který je pietním místem s pomníkem věnovaným obětem 1. světové války. Samotná akce (slavnostní zasazení stromu) by měla proběhnout v odpoledních hodinách 14 až 14:30 hodin. Z organizačních důvodů zůstává následující průběh programu prozatím otevřený. V podvečer by měl proběhnout pro účastníky oslav ještě koncert,“ potvrzuje Marian Krucký.

 

Autor: Kateřina Nič Husárová

2.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci na stavbách - dokončovací práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: HPP na 3 měsíce., , Fyzicky náročná práce ve velmi prašném prostředí. Praxe na stavbách výhodou. Práce dle potřeby i o víkendech., , Výpis z RT., , Prosíme o prvotní telefonický kontakt pro domluvu osobní schůzky.. Pracoviště: Andriy debych - zlonice, Komenského, č.p. 576, 273 71 Zlonice. Informace: Andriy Debych, +420 608 815 238. Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 15 000 Kč Pracovníci pro ruční praní a žehlení Pomocník při praní, třídění a žehlení prádla. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Jedná se o práci v prádelně (ložní prádlo, ubrusy, atd.) převážně pro hotely., , Práce je v čistém prostředí, vybaveném pračkami, sušičkami, mandlem., Nutná fyzická zdatnost (manipulace s mokrým prádlem z pračky do sušičky)., , Pracovní dobu lze upravit dle potřeb pracovníků např. na 12 hodinové směny.. Pracoviště: Eco bio technology group s.r.o., provozovna, Pražská, č.p. 636, 274 01 Slaný 1. Informace: Emília Fliegelová, +420 777 760 329. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 21 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Navažeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Vyučení, Spolehlivost a ochotu pracovat , , Nabízíme:, Práci v moderních závodech velké úspěšné společnosti, Stabilní zaměstnání na hlavní pracovní poměr, Náborový příspěvek 3 000 Kč, Docházkový bonus 1 000 Kč, Motivační finanční hodnocení, 13. plat a 5 týdnů dovolené, Pravidelné meziroční zvyšování mzdy, Příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, Příspěvek na rekreaci vašich dětí do 15 let věku, Věrnostní odměnu za odpracovaná léta, Finanční prémii k životnímu jubileu, Dotované závodní stravování, Zvyšování kvalifikace (semináře, kurzy, školení), Firemní společenské akce. Pracoviště: Metal trade comax, a.s., Sídliště, č.p. 420, 273 24 Velvary. Informace: Blanka Vaigeltová, +420 315 730 201,724 146 998. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník úklidu - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Jedná se o DPP - BRIGÁDA, , Hledáme:, - pracovníky na úklid kancelářské budovy, společných prostor, - pracovníky na úklid expedičních hal - obsluha podlahového mycího stroje, , Telefonický kontakt možný Po - Pá 8:00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Argus, spol. s r. o., dachser, a.s., Huťská, č.p. 272, 272 01 Kladno 1. Informace: Ivana Kalousková, +420 702 208 791.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

9. kolo fotbalového utkání FNL mezi FC Vysočina a Vlašimí.
14

Na Vysočině chyběly Vlašimi broky

Rožnění martinického býka ve Slaném.
19

OBRAZEM: Rožnění martinického býka ve Slaném

Živly zaměstnaly hasiče i energetiky. A další vichr se žene

Střední Čechy – Nápor jako málokdy zažívali na počátku víkendu středočeští hasiči. A také energetici. Zaměstnalo je odstraňování následků bouřky, která se sice v pátek večer přehnala za pár desítek minut, avšak práci jim přinesla na dlouhé hodiny. Největší problémy působily popadané stromy, přičemž hlášení o nich během večera přicházela jak na běžícím pásu.

OBRAZEM: Ve víru flamenca aneb Španělské poblouznění

Kladensko - Koncert Ve víru flamenca aneb Španělské poblouznění zahájil v uplynulých dnech sérii koncertů Tuchlovický hudební podzim 2018.

V Jemníkách zasahoval vrtulník, mladík spadl ze třímetrové terasy

Jemníky - Záchranářský vrtulník zasahoval v obci Jemníky u Slaného v sobotu v noci kolem 22. hodiny. Vrtulník přiletěl na pomoc vážně zraněnému mladému muži, který se zřítil ze třímetrové terasy místní restaurace.

OBRAZEM: Kamenné Žehrovice opět po roce zaplnily řemeslnické trhy a atrakce

Kamenné Žehrovice - Již potřinácté se v Kamenných Žehrovicích uskutečnila Mariánská pouť. Po vystoupení dětí z místní mateřské školky následovala mše s doprovodem chrámového sboru svatého Václava.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT