VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemníci ze Stochova mají drahé teplo, někteří se bouří

Stochov - Obyvatelé městských bytů ve Stochově platí za teplo a teplou užitkovou vodu nejvíce v celém regionu. Svoji nespokojenost vyjadřují v petici. Doufají, že budou vyslyšeni.

18.9.2009
SDÍLEJ:

Nájemníci ve Stochově nesouhlasí s vysokými cenami za teplo a teplou užitkovou vodu.Foto: Foto:Deník/Kateřina Husárová

Topíte Pánu Bohu do oken! Jsou to naše vyhozené peníze! Co s tím chcete dělat? Vzrušené emoce a nesouhlasné projevy provázely středeční setkání nespokojených obyvatel Stochova s představiteli města a zástupci společnosti dodávající do bytů teplo a teplou užitkovou vodu. Kvůli tomu, že naštvaní lidé dlouhodobě nesouhlasí s tím, že jsou jim tyto komodity dodávány za příliš vysokou cenu, sepsali dokonce i petici a s dotazem se obrátili na Energetický regulační úřad.

Obyvatelé viní dodavatelskou firmu Ites především z toho, že nadměrné množství tepla přivádí do bytů i v době, kdy to není nutné. Lidé navíc vedení města přisuzují podíl viny kvůli tomu, že se údajně staví k problému laxně. Do dnešního dne prý nebylo schopno zjednat nápravu, zateplit domy dle požadavků, zajistit kompletní výměnu oken či pořídit do jednotlivých bytů měřicí jednotky.

„Dostali jsme roční vyúčtování za rok 2008 a nevěřili svým očím. Půdní byt - novostavba o ploše na vytápění 57 m2 protopil 24 380 korun. Byt 108 m2, také půdní novostavba, 38 960 korun. Začali jsme si zjišťovat, kolik platí jinde. Nikde neplatili tolik co my,“ uvedla nespokojená nájemnice Diana Bulušková, která je zároveň jednou z iniciátorek petice. V tabulce, již poskytla společnost Ites, je ve srovnání tří měst (Slaný, Rakovník, Beroun) byt o ploše 60 m2 s bytem ve Stochově zřejmé, že Stochovští platí zhruba o deset tisíc korun více než druzí.

Podle vedení společnosti Ites je to tím, že Stochov má vyšší měrnou spotřebu tepla, tzv. koeficient. Ředitel divize D2 společnosti Ites Kladno Rostislav Kvarda to zdůvodňuje tím, že ve městě je většina domů zastaralých a ty z různých důvodů propouští teplo. Dalším důvodem zvyšování cen je bezesporu nákladná rekonstrukce tepelných rozvodů a kotelen, které stály firmu bezmála sto milionů korun.

Podle vedení podniku lidé nedokáží často s teplem dobře hospodařit. „Máme jednu z nejmodernějších tepláren v republice, přičemž neinvestiční náklady se budou promítat do cen po dobu deseti let a investice po dobu dvaceti let. Kromě jiných opatření je nutné, aby nájemníci vytápěli domácnosti stabilně zhruba na dvacet stupňů Celsia, kontrolovali funkčnost uzavíracích armatur a v neposlední řadě omezili větrání pouze na krátkodobé, intenzivní,“ vysvětlil částečně problém ředitel divize D2 společnosti Ites Kladno Rostislav Kvarda.

Argumenty společnosti Ites byly sice věcné a pro některé lidi srozumitelné, stejně tak jako sliby vedení radnice, že ve výměně nevyhovujících oken, dveří a zateplování domů bude pokračovat, některé přítomné i tak ale neuspokojily.

„Jsme si vědomi, že k tepelným ztrátám dochází a postupně se budeme snažit o nápravu, stejně jako žádat o dotace na zateplení domů. Ty bohužel nejsou nárokové. V rámci projektu Zelená úsporám bychom rádi opravili nyní dům s nejhorším koeficientem. Děláme, co můžeme,“ řekla starostka Stochova Stanislava Fišerová.

S tím ale někteří také nesouhlasí. „Jestli se nevymění nevyhovující litinové radiátory, nemůžeme ušetřit. Kromě toho mi není jasné, proč když sáhnu ve dvě hodiny v noci na topení, neudržím na něm ruku, jak je horké. Připadá mi to jako mrhání našimi penězi a nesouhlasím s tím,“ vyjádřil se nespokojený nájemník Oldřich Tobiáš

Při setkání padaly i dotazy, proč se v bytech topí, když je venku teplo. „Je pro mě nepochopitelné, proč mi v poledne hřeje topení v koupelně a venku je přes dvacet stupňů. Stejně jako ostatní budu rád, když se tohle změní,“ řekl František Vašíček. Nájemnici Petrové není jasné, když je její bytová jednotka napájena stejnou kotelnou jako byt kamarádky, proč je tam vždy o poznání tepleji. „Mám puštěné topení stejně jako ona a doma je mi zima. V jejím bytě bych se mohla svlékat z kůže, jaké je tam vedro,“ doplnila nájemnice Petrová.

Lidé, kteří mají trvalý pocit, že město nestojí na jejich straně, nýbrž je zajedno se společností Ites, jež má prakticky ve Stochově monopolní postavení, si vyžádali objektivní posudek Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který se k jejich problému vyjádřil následovně.

„Od dodavatele jsme si vyžádali podklady k předběžné ceně tepelné energie pro rok 2009. Výše předběžné ceny tepelné energie na výstupu ze sekundárních rozvodů 538,25 Kč bez DPH, tj. 586,69 Kč/GJ vč. DPH, je nejvíce ovlivněna náklady na palivo (zemní plyn, v menší míře uhlí) a probíhající modernizací zařízení pro výrobu a rozvod tepelné energie. V posledním období bylo vybudováno propojovací potrubí mezi kotelnou na zemní plyn a uhelnou kotelnou (pro eliminaci změn cen paliv), spalinový výměník (pro zvýšení účinnosti kotelny) a další kogenerační jednotka (o výnosy z prodeje elektřiny snižuje dodavatel náklady na tepelnou energii).

Tato technická zhodnocení se projevila v ceně tepelné energie nárůstem odpisů v roce 2009. Náklady za nájem části zařízení pro výrobu a rozvod tepelné energie jsou od roku 2004 prakticky konstantní. Zisk v ceně tepelné energie odpovídá velikosti vložených investic, které umožňují efektivní provoz zařízení na výrobu a rozvod tepelné energie,“ uvedl Ladislav Eichler ze sekce regulace odboru teplárenství ERÚ.

Na radu si nájemníci přizvali i místopředsedu kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Libora Ježka. „Podle mého názoru má každá teplárenská společnost rezervy a ceny by mohla nastavit i o dvacet procent níž. Systém usměrňovaných cen tepla je dle mě nastaven velmi vágně, a to ve prospěch teplárenských společností. Osobně budu podávat návrh zákona, který by upřesnil podmínky pro podnikání v teplárenství,“ řekl Libor Ježek.

Jeho slova podpořil při setkání i energetik společnosti KMS Kraslice Zdeněk Všetečka, jenž pro srovnání uvedl, že město Kraslice má přibližně stejný počet bytů (1400) v podobném stavu jako Stochov. Jejich teplárna ročně dodá lidem 52 tisíc GJ tepla, přičemž ve Stochově je to plných 79 tisíc GJ tepla za rok.

Město Cena tepla za rok 2008Kč za GJ koef.GJ/m2
Stochov35.729,- Kč 584,30 Kč 0,61
Praha Černý Most 11.006,-Kč 413,00 Kč 0,27
Praha4 23.531,-Kč415,02 Kč 0,57
Ostrava Jih16.941,- Kč 437,70 Kč0,37
Pardubice 8.541,- Kč352,94 Kč 0,34
Kladno 18.542,- Kč 442,50 Kč 0,42
Slaný 11.543,- Kč642,46 Kč0,28

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno volejbal cz - SK Volejbal Ústí nad Labem 3:0, Extraliga volejbalu, Kladno, 30. 9. 2017

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Ilustrační foto.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Vypukne modrobílé peklo?

Kladno – Podruhé si před domácím publikem zahrají volejbalisté Kladna. A nebude to žádný pouťák. Jejich hosty budou v sobotu v 18.00 hodin hráči Karlovarska, jednoho ze spolufavoritů nejvyšší soutěže. 

Na Kladensku zvítězilo u většiny voličů Hnutí ANO 2011

Kladensko /FOTOGALERIE/ -  Lidé z Kladenska a Slánska vyšli už včera do volebních místností, aby využili příležitosti a ovlivnili budoucnost České republiky. Parlamentní volby skončily v sobotu ve 14 hodin. 

Na Trutnov se Švihálkem

Kladno – První čtvrtinu základní části II. ligy zakončí hokejisté Řisut v sobotu domácím zápasem s Trutnovem (18.00). Svěřenci trenérů Martina Procházky a Martina Kašáka po deseti kolech uzavírají tabulku, přičemž vstřelili nejméně branek a nejvíc jich obdrželi!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení