Od první myšlenky vybudovat právě ve Stochově takové zázemí, uplynulo přitom celých devět let. Nyní se vše podařilo a vedení stochovského učiliště se může právem pyšnit špičkovým pracovištěm.

V hale je mimo jiné slaňovací věž, soustava modelových střech, ohýbačka plechu, drážkovací stroj a další speciální vybavení. Kromě haly pro klempíře se stochovští žáci dočkali i relaxační zóny s altánem a ohništěm, která se nachází ve středním traktu areálu.

Přestože je na trhu práce velká poptávka po klempířích, i stochovská škola jich každoročně vyprodukuje méně, než je potřeba. Počty absolventů se stále pohybují v řádech jednociferných čísel. V letošním školním roce opustí školu pouze tři.

„Vždy jsme patřili k těm, kteří mají klempířů více, ale i u nás ve Stochově se obor daří daleko méně naplňovat, než bychom chtěli a než by potřeboval pracovní trh. Do prvního ročníku máme přijatých deset klempířů a dokázali bychom přijmout ještě dalších deset. Druhé kolo přijímacího řízení ještě probíhá, stále je tedy možnost, aby se zájemci přihlásili,“ zdůraznila Jaroslava Pichová, ředitelka Střední školy služeb a řemesel ve Stochově.

Žákům i z ostatních okresů a krajů je navíc škola schopna poskytnou ubytování v domově mládeže. Budoucí žáci mají navíc možnost firemního stipendia, což je velkou motivací. „Naše filozofie je taková, že jsme škola odborná, takže studenti musí mít co největší odbornost,“ doplnila ředitelka.

Stochovské učiliště s podniky dlouhodobě spolupracuje. Není tak problém shánět partnery i ze zahraničí. Problém není ani s uplatněním učňů, kteří už během studia obvykle dostávají několik pracovních nabídek.

Stochovská škola má celkem 400 žáků a nabízí obory učební i maturitní. V nabídce je široká škála oborů technických, gastro i služeb.