Klasická prohlídková trasa po jednotlivých pracovištích odborného výcviku a teorie je tentokráte protkána výstavkami, vzniklými v rámci projektu 100 let republiky. Hned ve vestibulu upoutá panel s historií a vývojem logistiky bohatými ukázkami dopravních prostředků a manipulační techniky od první republiky až po současnost. Je určen především pro zájemce o obory Logistické a finanční služby a Operátor skladování.

Ve školním klubu se prezentují děvčata a chlapci ze studentské JA firmy s ukázkami vlastnoručně vázaných a vyzdobených sešitů. Ochotně poradí a pomohou zájemcům, kteří si chtějí vytvořit a odnést svůj vlastní originální sešit. Po jeho dokončení si se zájmem prohlížejí výrobky žáků, ubytovaných na domově mládeže, k nejoblíbenějším patří nepochybně antistresový „omalovánkový“ kalendář. K zastávce zve i výstavka historických dokumentů, dobových listin včetně historie a dokumentace místního legionáře.

Ve školní tělocvičně pravidelně každou hodinu vystupuje školní pěvecký sbor. Žákyně a žáci oboru kadeřník předvádějí historii módy a účesů od 20. let minulého století až po současnost. V mezičase žákyně 2. ročníku prezentuje svou třítýdenní zahraniční praxi v partnerské škole Elisabeth Selbert Schule v Hameln, ze které se před nedávnem spolu se dvěma budoucími kosmetičkami vrátila. Návštěvníci se také zastavují i u pěti stánků spolupracujících firem. Kosmetičky mají připravenou zajímavou přehlídku historických nástrojů a přístrojů, knih a módních doplňků.

Výstavka starého nářadí

Klempíři a instalatéři se chlubí rozsáhlou výstavkou starého nářadí, v rámci projektu si vyzkoušeli také instalaci dobových vodovodních baterií. Uchazeči o klasická řemesla se zájmem poslouchají informaci o brzkém zahájení stavby nové moderní klempířské haly se slaňovací věží a rekonstrukci instalatérských dílen. Obě investice z projektu IROP budou doprovázeny i moderním vybavením. Budoucí žáci se mají na co těšit!

Velmi zajímavé výstupy z projektu „100 let republiky“ jsou ovšem k vidění i v učebnách teorie. Žáci oboru hotelnictví prezentují své mimoškolní aktivity a zahraniční stáže v Sardinii a italském Milano Maritima, zkušenosti ze tří německých partnerských pracovišť pro odborný výcvik a odborné praxe ve čtyřhvězdičkových hotelech Criwit a Schwerin a gastronomickém zařízení Box2Go v Kreuthu.

V rámci společenských věd připravili žáci prezentace svých vzdělávacích výjezdů do památných míst v regionu, spjatých s první republikou, mezi nimiž nemůže chybět muzeum TGM v Lánech, návštěva zámku v Lánech, oblíbené prvorepublikové turistické cíle, nebo postřehy a dojmy z návštěvy Legiovlaku.

Zájemci si mohli vyslechnout i prezentaci v anglickém jazyce na téma Historické milníky ČR 1918 – 2018 v podání žáků maturitních oborů, případně vyzkoušet anglickou učebnici pro kadeřníky a kosmetičky Hair, na jejíž tvorbě se podíleli naši učitelé. Nechybí ani kupecký krámek či výuka matematiky s historickými pomůckami. Úspěch měla i přednáška na téma společné soužití Čechů a Slováků od vzniku společné republiky až po její rozpad, a dále až do současnosti.

Prvorepublikový raut

Vyvrcholením celého dne se stal prvorepublikový raut se slavnostním menu vesnice i města a oblíbenými pochoutkami prvního československého prezidenta a hereckých prvorepublikových hvězd. Ke slavnostní tabuli podle TGM zval sám „pan prezident“ a budoucí kuchaři a číšníci spolu s jejich učiteli, oblečení a učesaní ve stylu první republiky. Stochovská gastronomie opět zářila a sklidila velkou pochvalu přítomných i majitele Box 2 Go z Kreuthu T. Ozavci s manželkou. S tímto zařízením škola letos slaví 10 let vzájemné spolupráce.

Na své začátky, zkušenosti a zážitky z německého zařízení vzpomínali i bývalí absolventi stochovské školy, kteří v Kreuthu po získání výučního listu, či maturitního vysvědčení pracovali, případně pracují. Spokojenost vyjádřili a školu chválili i ostatní vzácní hosté.

Otevřené dveře do školy zůstaly i v sobotu, všechny zúčastněné žáky a učitele tak čekala další příjemná setkání s uchazeči o studium ve škole a jejich rodiči. Závěrem je nutno říci, že akce, na jejíž přípravě se podílela většina učitelů i žáků, se vydařila. Vedení školy děkuje všem svým zaměstnancům i žákům a samozřejmě všem návštěvníkům. Pro všechny, kteří se nemohli akce zúčastnit, máme dobrou zprávu. Další dny otevřených dveří se uskuteční v sobotu 8. prosince 2018 a v úterý 15. ledna 2019.

Autor: Jaroslava Pichová, ředitelka Střední školy služeb a řemesel Stochov

Pochod proti diabetu prošel Kladnem.
OBRAZEM: Pochod proti diabetu prošel Kladnem
Památku válečných veteránů uctili také v Kladně
OBRAZEM: Památku válečných veteránů uctili také v Kladně