Alkohol v ulicích už není problém jen ve větších městech. I v těch menších se stále častěji musejí potýkat se skupinkami popíjejících výtečníků. Především z obav o morální dopad, ale i z hlediska veřejného pořádku, se proto už několik obcí na Kladensku rozhodlo tento nešvar řešit vyhláškou zakazující popíjení alkoholu na veřejnosti. Po Kladnu, Stehelčevsi a Libušínu se k nim od počátku dubna přidá také Stochov.


Právě chybějící nařízení totiž mnohým městům a obcím dosud bránilo popíjení v ulicích potírat a situaci tak řešili provizorně v rámci vyhlášek o veřejném pořádku. „Není to tak, že bychom tu měli obrovské množství lidí, kteří by popíjeli na veřejném prostranství, avšak určité skupinky tu jsou. Nejedná se o bezdomovce, ale spíše o sociálně slabé. Problém je především v tom, že postávají na náměstí a v jeho blízkém okolí, kde je největší koncentrace lidí,“ uvedla starostka Stochova Stanislava Fišerová s tím, že už pohled na zmíněné osoby vrhá na město špatný dojem.


„Toto opatření jsme přijali hlavně kvůli dětem, protože kolem náměstí jsou školy a školky,“ upřesnila starostka. Vzhledem k tomu, že se tedy jedná především o problém jedné lokality, vyhláška se nevztahuje na území celého města, ale vymezuje konkrétní ulice a místa.


Výjimku mají prostory zahrádek a předzahrádek umístěných u restaurací, cukráren a kaváren provozovaných v souladu s platnými předpisy, akce pořádané nebo spolupořádané městem, či probíhající s jeho souhlasem. Kromě toho se zákaz nevztahuje na silvestrovské oslavy 31. prosince a 1. ledna.


„Domnívám se, že problém s popíjením alkoholu na veřejnosti je celorepublikový. S tím, že Stochov je malé město, není to u nás až tak hrozné, ale jedná se spíš o to, že se to děje na náměstí, kde je to všem na očích. Bohužel nepopíjejí vždy jen dospělí, ale i mládež a právě tam si myslím, že by vyhláška mohla být dost účinná,“ popsal velitel Městské policie Stochov Zdeněk Zaspal.


Podle jeho slov strážníci některé pijany na náměstí přistihnou i denně. „Vyhláška pro nás znamená, že je konečně můžeme postihnout bez větších potíží. Dříve jsme měli svázané ruce a spíše jen mohli doufat, že se dopustí přestupku proti veřejnému pořádku,“ řekl Zaspal.


Mnohé zkušenosti s uplatňováním vyhlášky zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti už mají například kladenští strážníci.
„Porušování zjišťujeme na popud občanů a při preventivní činnosti. Dochází k němu hlavně v prostranství u obchodních domů nebo prodejen, ku příkladu večerek. Nejčastěji se jedná o lidi ze sociálně slabších skupin. Výše pokuty závisí na konkrétním strážníkovi,“ sdělil mluvčí Městské policie Kladno Milan Krupka.


„Pokud se jedná o osobu, která byla přistižena opakovaně, pokuta se pohybuje ve vyšší hranici, třeba i tisíce korun. Když je to ojedinělý případ, může to být v rozmezí od dvou do pěti set a někdy stačí dokonce jen domluva,“ upřesnil Krupka s tím, že četnost případů závisí na počasí. „Když je hezky, řešíme tento přestupek denně, ale teď přes zimu, to nebylo tak aktuální,“ doplnil mluvčí.


Vedle Kladna vloni zavedli vyhlášku i v Libušíně. „Naproti Jednotě se scházela mládež, která tu popíjela, a svého času to bylo i v okolí školy. Samozřejmě se nejedná jen o mladé lidi, ale i o dospělé. Myslím si, že pokuty jsme v tomto směru ještě neudělovali. Zatím stačilo jen pohrozit nebo vysvětlit, že v obci máme vyhlášku, která pití alkoholu na veřejnosti zakazuje, na finanční tresty ale určitě dojde,“ řekl starosta Libušína Vladimír Eichler.


Podle něj se sice od zavedení vyhlášky situace nezměnila, ale prý je to tím, že byla vydána na sklonku podzimu. „Očekávám, že nárůst bude obzvláště v letních měsících,“ dodal