Zhruba třináct let už žáci Základní školy v ulici Cyrila Boudy v Kladně intenzivně pracují pro hnutí Na vlastních nohou známé jako Stonožka a za dobu svého zapojení poslali do světa už statisíce korun na humanitární účely. I letos škola uspořádala tradiční Stonožkový týden, při kterém děti prodávaly své obrázky a mnohé další výrobky a díky jejich snaze přispěli na konto nadace částkou 28 060 korun.

Hlavní iniciátorka hnutí ve škole a držitelka ocenění Zlatá stonožka Jana Krinková Kladenskému deníku sdělila, že i přes komplikace se sháněním výstavních prostor se nakonec podařilo dojednat výstavní místo v Domě techniky v Kladně na Sítné.

„Opět tu byly ke koupení obrázky, papírové řetězy, keramické ozdoby nebo malované hedvábné šátky, které dělaly samy děti. Velmi nás potěšilo, že se vernisáže zúčastnila i zakladatelka hnutí Běla Jensen a také kladenský primátor Dan Jiránek. Je to pro nás velká podpora,“ řekla Krinková.
Peníze, které se dětem podařilo získat, letos poputují na pomoc do města Logar v Afghanistánu.

„Budou použity na vybavení zdravotnického personálu, lékařů a například porodních asistentek, protože tamní poměry jsou hrozné. Určitá část peněz také pomůže ve školství a bude vytipováno i několik nejchudších rodin, které dostanou po 240 dolarech, aby si mohli nakoupit alespoň základní potraviny a přežily tak zimu,“ uvedla.

Vzhledem k tomu, že škola spolupracuje také s Armádou České republiky, na podnět majora Horáka, který slouží v Etiopii, se rozhodla uspořádat ještě sbírku zejména psacích potřeb a dalších školních pomůcek. Jana Krinková totiž sdělila, že při rozhovoru s majorem vyšlo najevo, že etiopští školáci téměř nemají čím psát.

„Sbíráme propisky, tužky, fixy a jiné potřeby. Major Horák se do České republiky bude vracet 16. ledna a poté mu všechny věci předáme,“ dodala Krinková.