,,O astronomii se zajímám od základní školy. Tenkrát mě k ní přivedla Kohoutkova kometa. Ta byla poprvé spatřena v roce 1973 a její objev tehdy provázela ohromná publicita ve sdělovacích prostředcích,“ vzpomíná Neliba.

,,Začal jsem se o astronomii zajímat. Sbíral jsem odborné články a nakonec mě to přivedlo až do astronomického kroužku,“ říká.

V něm působí dodnes, jen v poněkud odlišné roli. V roce 1985, bezprostředně po návratu z vysokoškolských studií, převzal po Zdeňku Štorkovi jeho vedení.

Vlastimil Neliba vlastní několik hvězdářských dalekohledů, odborně se vzdělává i samostudiem a věnuje se pravidelným pozorováním. ,,Specializuji se na sluneční aktivity a sledování zákrytů hvězd Měsícem,“ vysvětluje hlavní nápln své činnosti. ,,Astronomie je dnes široký vědní obor. Závratnou rychlostí přibývají nové a nové informace a někdy je až trochu náročné ustavičné novinky sledovat a registrovat,“ hodnotí Neliba astronomickou vědu.

Své zkušenosti předává na pravidelných schůzkách kroužku v Labyrintu žákům škol. ,,Spíše je učím základům tohoto vědního oboru a musím některé členy kroužku pochválit, neboť jejich odborné znalosti již převyšují úroven středoškolských studentů,“ svěřuje se vedoucí kroužku.

V současné době věnuje také hodně času projektu Modrá planeta, jenž vznikl právě při kladenském astronomickém kroužku. Na základě vyprávění sci-fi příběhu z vesmíru se snaží probudit v dětech zájem o astronomii a touhu po poznání. Přináší jim zábavu i nového hrdinu - hvězdného rytíře Ylema. Jeho životním posláním je naučit mladou generaci ohleduplnosti k přírodě i sobě navzájem. Ylem představuje dětem vesmír a ukazuje jejich rodnou planetu, která dostala darem největší z vesmírných pokladů - křehký život.

Dalším z cílů projektu je vydat knižní publikaci Hvězdného rytíře, a to i ve slepeckém písmu, stejně jako ji nechat nahrát na CD a poté věnovat nevidomým dětem.

,,Působím v Sekci pro děti a mládež při České astronomické společnosti, která koordinuje činnosti astronomických kroužků v celé republice,“ uvádí Neliba a dodává, že ve spolupráci s Labyrintem organizuje i občasná astronomická pozorování oblohy pro veřejnost. ,,Nejvhodnějším obdobím pro ně je zima, protože obloha je nejtemnější a noc nejdelší,“ vysvětlil velký nadšenec pro astronomii.

Autor: Luboš Hora