Přesto, že ještě v loňském roce s výstavbou dvou největších větrníků v České republice o výkonu šesti megawatů nesouhlasilo nejméně sedmdesát lidí z obce, od doby, kdy byl postaven první elektrárenský stožár, většina hlasů odporu utichla. I tak obec z výroby elektřiny nedostane ani korunu.

Starosta Pcher, jenž se v celé akci angažoval jako jeden z prvních a za svoje aktivity byl některými zastupiteli náležitě kritizován, se k celé záležitosti vyjadřuje nyní velice vlažně. „Když jsem chtěl, abychom z elektrárny jako obec měli prospěch, byl jsem zatracován, že se jedná o moji soukromou aktivitu. Protože bylo před volbami, nařkli mě z toho, že jsem věc chtěl uskutečnit za jejich zády. Je to věčná škoda, protože tím přijdeme odhadem nejméně o milion korun,“ uvedl starosta Pcher František Dufek.

Kvůli tomuto rozhodnutí přišli zároveň Pcherští o možné dotace na tuto stavbu ze strany Evropské unie. Pražská společnost ČES, s.r.o., která výstavbu provádí společně s dalšími subdodavateli, si tak veškerý zisk ponechá pro sebe. „Jediné, z čeho budeme mít prospěch, je pronájem pěti set metrů cesty, za niž obec ročně vyinkasuje dvě stě čtyřicet tisíc korun,“ připomněl nespokojený starosta.

Přestože se domnívá, že Pchery nepodílnictvím na elektrárně výrazně ztrácejí, protistrana je jiného názoru. „Nikdy jsem nebojkotoval výstavbu jako takovou, ale od počátku mi vadil způsob, jakým byla prezentována. Starosta přece není obec a vždycky jednal pouze on. Jako účastníci řízení nebyli nikdy přizváni ani zastupitelé, ani občané a to mi vadí,“ uvedl zastupitel Václav Vokal (ODS). Kromě něj jsou znepokojeni také někteří lidé z těsného sousedství elektrárny, kteří netuší, zda je nepřipraví o ticho a klidný spánek.

Nejen odpůrci ve Pcherách, ale i experti na větrné elektrárny shodně tvrdí, že tak výhodný podnik to pro všechny strany není.
“Společnost, která elektrárnu postaví, samozřejmě energii do sítě poskytne, ale zisk má pro sebe. I kdyby do toho obec šla, nikdo z lidí by levnější elektřinu nedostal a do pokladny bychom byli získali maximálně třicet procent ročního zisku. Přitom jsme se měli stát garantem této mega akce,“ řekl Václav Vokal.

O šetrnosti k životnímu prostředí a ekonomické výhodnosti těchto staveb si troufl před časem polemizovat i někdejší poradce ministra průmyslu a obchodu Jiří Hanzlíček. „Republikový průměr větrných dnů v naší zemi je zhruba padesát, zbytek, kdy nefouká, je tedy subvencován ze státního rozpočtu. Majitel takové elektrárny dostává za jednu kilowathodinu třikrát více než ten, jenž ji vyrábí klasickým způsobem, takže nikdy není prodělečný. Jestliže takových staveb bude přibývat, nechci ani domyslet, o kolik elektřina v konečném důsledku jednou podraží,“ řekl Kladenskému deníku.

Zástupci společnosti ČES, s.r.o., však hovoří přesvědčivě, přičemž podle jejich studie je průměr větrných dnů ve Pcherách mnohem vyšší.
Někteří obyvatelé mají navíc trochu strach ze soužití vedle takového gigantu. „Je to monumentální stavba, to se musí nechat, bydlím od ní jen několik stovek metrů. Věřím, že nám to vadit nebude, ani hučet, jinak si neumím představit, co bychom si počali. Mě se totiž nikdo na názor předem nezeptal,“ uvedl obyvatel obce Vlastimil Janda.