Po únorové rezignaci dlouholetého vedoucího Městské policie Slaný Pavla Štěpánka byl jejím vedením pověřen strážník Martin Andrš. S jakou přijde koncepcí Štěpánkův nástupce, je otázkou. Po neúspěšném prvním kole výběrového řízení by měl být vedoucí vybrán zhruba do dvou měsíců.

Nicméně, lidé ve Slaném si už začali všímat toho, že strážníci z ulic, zejména z okrajových částí, jakoby od února vymizeli.

„Nevím, co se změnilo, ale mohu potvrdit, že na Pražském předměstí je nepotkávám tolik jako tomu bývalo dříve. A pohybuji se tam denně,“ řekl například opoziční zastupitel Martin Hrabánek (ODS). Jeho slova potvrzují i občané z této lokality, které Kladenský deník oslovil.

Pochopitelně nelze stavět na dojmech. Musí se pracovat s fakty. To, jaká bude příští koncepce, přenechá proto starosta novému vedoucímu. 
K současné skladbě Městské policie Slaný, která funguje

jedenadvacet roků, se starosta vyjadřuje ale poměrně nelichotivě. Například strážnice – psovodky na zasedání zastupitelstva nazval ženským kynologickým klubem a kromě toho na mikrofon poodhalil věci, jež by veřejnost z bezpečnostního hlediska znát neměla. Na to byl starosta upozorněn i opozičním zastupitelem Martinem Hrabánkem.

Vzhledem k tomu, že zastupitelé navíc dodnes neobdrželi výroční zprávu o činnosti městské policie, jako tomu bývalo v předchozích letech, nemají představu o tom, jak to ve městě s aktuální bezpečnostní situací vypadá.

„Můžeme se jenom domnívat. Je to tedy jen pocitová záležitost, ale konkrétního nevíme nic. V každém případě, stávající auta už dosluhují a nákup nového budeme muset výhledově muset zvažovat, abychom ušetřili za opravy,“ vyjádřil se k problému Pavel Bartoníček (OMS).

Proti tomu byl například koaliční Lubomír Šmehlík (SPO). „Skutečně si myslím, že je lepší mít ve městě dvě plnohodnotné hlídky čtyřiadvacet hodin denně, než jednu hlídku a druhou, která pracuje jen přes den.

Osobně jsem proti nákupu třetího auta za více než půl milionu korun, raději bych, kdyby se peníze věnovaly na personální věci,“ řekl svůj názor Šmehlík.

K diskutovanému problému starosta Pavel Zálom posléze doplnil, že kvůli tomu, že se do Slaného přestěhovalo před nedávnem zhruba sedm stovek méně přizpůsobivých lidí z Kladna, bude potřeba na bezpečí ve městě dohlížet o to bedlivěji, navíc ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování.

Kladenskému deníku na to však opoziční Martin Hrabánek řekl, že tato informace ho poněkud znepokojila a informoval se proto přímo u koordinátora Michala Kratochvíla ze zmíněné agentury.

Podle něj starostou uvedený počet nově přistěhovaných nepřizpůsobivých osob ve Slaném zatím žádná statistika nepotvrdila, nicméně hrozí to v dohledné době, pokud Kladno nastolí radikální řešení a lidé závislí na sociálních dávkách tamní ubytovny opustí.