Kdo ústenky nesehnal, ušil si buď nějaké podomácku anebo různě improvizuje. Veřejnost si proto dál zakrývá obličej nejčastěji šátky, kapesníky s gumičkami a podobě. Přestože různá omezení dlouho brali lidé na lehkou váhu, když se to stalo povinností, jen málokdo si dovolí příkaz neuposlechnout.

„Můžeme potvrdit, že strážníci v ulicích sledují, zda se veřejnost chrání a skutečně až na výjimky, jsou lidé spíše ukáznění. Kdo ochranu úst a nosu nemá, je upozorněn. V příštích dnech už by to mohlo být horší,“ sdělila mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová. Také kuřáci a milenci si tvář poodhalí jen na nezbytnou chvíli a pak se zase způsobně kryjí.

„ Pro všechny je to náročná situace a musíme se také snažit ji zvládnout,“ dodala Purkytová. Stejně jako policisté, by i strážníci uvítali, kdyby je veřejnost obdarovala ústenkami, které i jim docházejí. V sídle Městské policie ve Slaném jsou dokonce instalovány dva sběrné koše na látky i hotové ústenky. Kladenské státní policisty balíčkem obdarovali například také Vietnamci.

Kvůli krizové situaci jsou kladenští strážníci rozděleni na dvě party. Jedna slouží denní a směnové hlídky jsou v terénu. „Hlídky máme v ulicích vždy po dvou lidech, ale s další směnou se při střídání nesmějí setkat v šatně ani ve skladu zbraní. V praxi to znamená, že do společných prostor nastoupí úklidová četa, která vše vydezinfikuje. Až pak přicházejí další. V dobu dezinfekce překrývají službu policisté, což je vzájemné,“ vysvětlila Purkytová. Asistenti prevence kriminality mají nyní odloučené pracoviště v Rozdělově.

Stejně jako magistrát, je uzavřena také budova kladenské městské policie. Telefonáty musí občané směřovat na linku linku 156. „Protože jsou ale telefony přetížené, je potřeba, aby volající dobře zvážili, s čím se na nás obracejí, abychom dokázali vyřídit požadavky těch, kteří jsou v nouzi a mají problém,“ zdůraznila Purkytová.

V prvních dnech řešili strážníci i to, že se například šedesát maminek sešlo s dětmi na jediném hřišti. Nyní je tam zákaz vstupu. I nadále na to musíme dohlížet, aby se lidé neshromažďovali a stále jim domlouvat,“ dodala Purkytová.

Zejména osoby bez přístřeší, se rády setkávají na veřejnosti, a přestože je strážníci vykážou, zanedlouho se vrací tamtéž. Například ve Slaném rádi posedávají na lavičkách v parku u autobusového nádraží a stejně tak v hloučku před obchoďákem v Ouvalově ulici. V obavách z postihu si i tito lidé už raději maskují, aby měli klid a nepoutali pozornost.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in