Boxy na infekční materiál, kleště nebo dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje, tímto netradičním vybavením budou nejen strážníci ozbrojeni. V jejich činnosti jim pomohou také kolegové, asistenti prevence kriminality. Kontrolovat budou především dětská hřiště a pískoviště, nepřehledná a skrytá místa, málo frekventované stezky, domovní výklenky, okolí mostních konstrukcí, tedy místa, kde se často narkomané scházejí. Svou pozornost si zaslouží také kladenské parky a jiné odpočinkové zóny.

Jak se má člověk zachovat, když najde v parku či na jiném místě odhozenou injekční stříkačku? „Vedle očisty města je smyslem celé akce snížit také riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci k hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Strážníci proto apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale neprodleně zavolali na linku tísňového volání 156. Městské policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci," informoval mluvčí Městské policie Kladno Milan Krupka, který také vysvětlil, že sběrem jehel se všechny zapojené městské policie zabývají celoročně při běžné hlídkové činnosti, ale často také při cílených opatřeních, kdy je sběr injekčních stříkaček hlavním úkolem.

Tímto konáním tak předejdou nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby domácí mazlíčci. „Strážníci aktivně spolupracují také se státními policisty a předávají jim informace o výskytu narkomanů. Tato zjištění jsou jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality" dodal Milan Krupka.