Nedodržování přikázané rychlosti v obci, bezohlednost vůči dětem, vjíždění do zákazových zón. To vše bylo podnětem k tomu, aby vznikla v obci Koleč u Kladna obecní policie.
Přestože se vedení místního úřadu snažilo domluvit s kladenským magistrátem, ušetřit finanční prostředky ze své pokladny a vyřešit neutěšenou dopravní situaci umístěním zpomalovačů na vozovku, byla žádost zamítnuta. Stejně tak Kolečským příliš nepomohla ani Policie České republiky, která zde prováděla hlídkovou činnost maximálně jednou do roka.
„Nechtěli jsme dál riskovat zdraví a životy našich obyvatel a rozhodli se jednat. Na základě rozhodnutí zastupitelstva byla zřízena obecní policie a do pracovního poměru přijat jeden strážník. Ten však musel při výkonu povolání řešit řadu nepříjemností, tak nezbylo, než mu zajistit kolegu,“ uvedl starosta Kolče Radek Moulis.
Dvojice mužů tak může nyní dohlížet na pořádek nejen v Kolči ale také přilehlých obcích. „V současné době existují veřejnoprávní smlouvy s Otvovicemi, Černucí, Knovízí, Třebusicemi, Stehelčevsí a Olovnicí. Zde máme uzavřeny dohody na kontrolu dopravních předpisů. Tyto vesnice nám platí symbolických padesát korun za strážníka na hodinu. Neděláme to pro byznys, ale proto, abychom mohli těm, kteří to potřebují, vyjít vstříc,“ doplnil starosta Moulis.
Ze stejného důvodu je nyní vedeno jednání se Statenicemi, Žižicemi, městem Velvary a Vinařicemi. Navíc pro zajistění veřejného pořádku si kolečské strážníky postupem času vyžádají také v Knovízi, Třebusicích, Otvovicích a Olovnici. Místní pokladny přijde tato služba nejméně 200 korun na hodinu, přičemž jsou v tom započítány mzdové a výstrojní náklady strážníků. Stejně jako útrata za benzin, včetně amortizace vozidla, což činí šest korun na kilometr.
Obce, které se postupně do spolupráce zapojí, svůj rozpočet nezatíží tolik jako Kolečští. Ti z něj museli letos na vyčlenit 900 tisíc korun. „Za tři měsíce působení ale vybrali oba strážníci na pokutách čtyři sta tisíc korun. Pětačtyřicet procent ze zisku musíme odvést společnosti, která nám pronajímá radar,“ podotkl starosta.
„To je také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli, pořídit si vlastní měřicí zařízení. Leasingové firmě zaplatíme pětadvacet tisíc korun jako akontaci a po tři roky budeme splácet patnáct tisíc korun,“ doplnil starosta.
Obecní policie v Kolči, která se pro svou žádanost rozroste o další dva členy, by v budoucnu kromě služební felicie ráda získala další spolehlivé vozidlo.
„Z tohoto důvodu jsme žádali i ministerstvo vnitra, zda by nebylo možné získat nějaké vyřazené, třeba terénní auto. Tam jsme ale tentokrát neuspěli. Rád bych proto požádal o spolupráci kladenského okresního ředitele, zda bychom nemohli být zařazeni do programu prevence kriminality a tím pádem tak měli větší šance na získání dalšího potřebného vybavení,“ uzavřel starosta Moulis.
„Práci strážníka vykonávám již patnáct roků. Předtím jsem působil ve městech, ale mohu říci, že tady v obcích je to mnohem pestřejší. Za tu krátkou dobu se nám podařilo kromě každodenního řešení přestupků zajistit nejméně čtyři osoby, které byly podezřelé ze spáchání trestného činu, a předat je republikovým kolegům. Jeden řidič, kterému se navíc nelíbilo, jak měříme rychlost, dokonce přejel radar a způsobil tak škodu za půl milionu korun,“ uvedl vedoucí Obecní policie v Kolči Tomáš Nezbeda.
„Jsem velice ráda, že tu máme strážníky. Budí to mezi lidmi respekt a ti, kteří jezdí rychle, už si začínají dávat pozor. Je dobře, že už bude pořádek,“ řekla žena z Kolče.