Majitel volně puštěného psa si vykračuje po cyklostezce směrem na Lapák.

V tu chvíli k němu přijíždí dvojice strážníků na bicyklech a za přestupek mu uděluje blokovou pokutu. Do budoucna to není nereálná situace. Vedení kladenské radnice uvažuje o myšlence, že městské policisty vybaví jízdními koly. Na zatím posledním jednání zastupitelů to uvedl primátor Dan Jiránek.

„V jiných městech cyklohlídky fungují, mohlo by tomu tak být ještě v letošním roce i v Kladně. Kola lze využít například na cyklostezkách, kde je pro strážníky obtížné se pohybovat služebním vozidlem a pěšky zase časově náročné. Některým lidem se nelíbí, když tudy projíždějí na koních,“ uvedla mluvčí Městské policie Kladno Jiřina Forejtová. Uplatnění by strážníci na bicyklech nalezli i v panelových sídlištích, kde se už osvědčily dva mopedy, které má městská policie k dispozici.

S nákupem kol by samozřejmě souviselo i vybavení o další doplňky, například cyklistické helmy. Městská policie má podle Forejtové nasmlouvaného dodavatele, v jehož nabídce je i sportovnější výstroj. „Předpokládám, že ačkoli někteří strážníci nevlastní řidičský průkaz, jízdu na kole by zvládli všichni,“ doplnila Forejtová.

Hlídky na bicyklech by doplnily a možná i částečně nahradily činnost jízdního oddílu, který je považován za jakousi reprezentativní složku městské policie. Koně strážníci využívají například při kontrole okrajových částí Kladna, zahrádkářských kolonií či příměstských lesů.