Ode dneška čekají některé středoškoláky klasifikační nebo opravné zkoušky. Ve Sportovním gymnáziu na Sítné si takto zpestří konec léta celkem dvacet mladých lidí, pro pětku na vysvědčení ale ne všichni. „Hodně našich studentů má kvůli sportu individuální studijní plán, takže mohou uzavřít klasifikaci později. Proto je většina z toho počtu do klasifikace,“ řekl ředitel školy Jiří Stejskal.
Podobná situace je v Gymnáziu na náměstí Edvarda Beneše. Uskuteční se tam sedm opravných zkoušek a řada dodatečných do klasifikace. „Vesměs je dělají lidé, kteří byli dlouhodobě nemocní a prakticky nemají žádnou známku.
Mají přibližně čtrnáct předmětů a lze dělat jednu zkoušku denně, takže to teď nestihnou. Začnou proto chodit normálně s dalším ročníkem a do konce září si dodělají ty zbylé,“ vysvětlil Jiří Mencl, zástupce ředitelky.
Mezi sedmi opravnými zkouškami má podle očekávání největší zastoupení matematika, potýkat se s ní bude trojice nešťastníků. Dva se pokusí o reparát v chemii, po jednom ve fyzice a anglickém jazyce. Na sportovním gymnáziu je situace podobná, dlouhodobě na vrcholu žebříčku figuruje matematika spolu s českým jazykem, biologií a chemií.
Sportovní gymnázium má jedno specifikum, které mnohým komplikuje život. „Jsme jedna z patnácti škol v republice, jež se snaží dát dohromady sport a gymnaziální vzdělání. Je to trochu řehole. Žáci mají plný rozsah osnov, navíc jim naskakuje osmnáct hodin sportovní přípravy, takže se dostávají přes padesát hodin pracovního týdne,“ uvedl Stejskal.
Jedním ze středoškoláků, kterému se nepodařilo v řádném termínu úspěšně uzavřít loňský školní rok, je i Marek Maršoun. V pondělí ho čeká reparát z fyziky. „Mám hodně mimoškolních aktivit, hraju například tenis. Na školu proto zbylo méně času. Zkazilo mi to prázdniny, udělám všechno, aby se to už neopakovalo,“ řekl.
Pokud někdo u opravné zkoušky neuspěje, má možnost opakování ročníku ve stejném vzdělávacím ústavu. To pedagogové příliš nedoporučují. Každému vyhovuje jiný systém výuky, proto se změna školy zdá jako lepší alternativa.
Gymnázia v našem regionu, tedy obě kladenská, slánské a novostrašecké, mají rozumné řešení tohoto problému. Doporučí studentovi přestup na jednu z ostatních škol. Tam se výsledky dotyčného obvykle zlepší.
Existuje ještě jedna skupina studentů, která se pokusí opravit si pětku z období před velkými prázdninami. Jedná se o studenty neúspěšné u jednoho z předmětů maturity. „Ještě jsme teď měli jednoho, jenž měl pětku ze všech čtyř předmětů. Moc toho neřekl. Je to náš rekordman, to jsme tu totiž ještě nezažili,“ sdělil Jiří Mencl, zástupce ředitele Sportovního gymnázia na Sítné, ke studentovi, který si na další maturitní pokus musí počkat do dalšího roku.