Přestože je taková částka velkým lákadlem a řada lidí by si obnos třeba ponechala, trojice náctiletých neváhala odevzdat nalezené peníze řediteli domova, ve kterém dospívající děti žijí. Unhošťské zpráva potěšila tím spíše, že poctivými nálezci byly právě děti tamního zařízení. Chválou nešetří ani ředitel dětského domova Jiří Beránek, kterého poctivost jeho svěřenců zahřála u srdce tím víc.


„Je to pro mě velká radost, že se naše děti zachovaly, jak měly. Myslím si, že to pro ně muselo být velké pokušení, protože tolik peněz pohromadě běžně nevidí. Jsem rád, že se rozhodly správně a i pro ostatní se stanou vzorem," zdůraznil Jiří Beránek, jenž dodal, že děti odmění nejspíše zvýšeným kapesným.

Za příkladné chování poděkovali dětem také policisté z obvodního oddělení v Unhošti, stejně jako tamní strážníci. Trojici mladých přijala v obřadní síni starostka Iveta Koulová, která mládeži také osobně poděkovala za jejich jednání. Trojlístek poctivých nálezců byl odměněn i zástupci médií. U výjimečného setkání nechyběl ani Kladenský deník. Přestože Lukáš, Natálka ani Dáša s popularitou při odevzdání peněz nepočítali, uvědomují si, že je prima mít na svém kontě raději dobrý skutek, než peníze, které člověku nepatří.

A jak se vlastně příběh s penězi odehrál? Za všechny z trojice sedmnáctiletých odpověděl Lukáš: „Šli jsme na autobus do školy a cestou míjeli bankomat. Kamarádka si všimla, že tam leží peníze, tak je vzala k sobě. Protože už by nám ale autobus ujel, nasedli jsme a odjeli do školy. Peníze jsme odevzdali našemu panu řediteli hned, jak jsme se vrátili odpoledne do domova," popisuje historku Lukáš.

Díky tomu, že bankomat je vybavený kamerou, podařilo se neprodleně dohledat a kontaktovat majitele peněz, kterému spadl kámen ze srdce. Že se s bankovkami ještě někdy setká, už nedoufal. Jak doplnila přítomná policejní mluvčí Michaela Nováková, děti jednaly velmi dobře. Podle trestního zákoníku by totiž opačné jednání znamenalo zatajení věci a to může být hodnoceno jako trestný čin.

„Mnoho lidí si to možná neuvědomuje, ale člověk si skutečně nemůže beztrestně ponechat jen tak něco, co najde třeba na ulici," zdůraznila mluvčí. Kromě tohoto případu je to za poslední tři týdny už třetí událost, kdy lidé na Kladensku vrátili nalezené peníze. Kromě případu z Unhoště se jednalo o částky ve výši 800 a 1500 korun.