Střelci si nejčastěji pořizují takzvané devítky, tedy zbraně o ráži devíti milimetrů. Prý jsou účinné, ale zároveň se dají dobře schovat.
„Zbrojní průkaz v regionu vlastní 5260 osob. Nejčastěji jsou žádány pistole české výroby. Lidé si obvykle pořizují zbraně ráže 7,65 milimetru, 9 milimetrů nebo revolvery 38. Specifickou skupinou jsou myslivci. Ti si nejčastěji kupují brokovnice české nebo ruské výroby,“ upřesnila mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.
Zbrojní průkazy jsou poměrně dobře dostupné, což je ale pro některé lidi trnem v oku. Domnívají se, že podmínky pro jeho udělení by měly být ještě mnohem přísnější. „V současné době je při pořízení zbrojního průkazu nutné předložit výpis z trestního rejstříku, pod dohledem komisaře složit odbornou zkoušku a prokázat zdravotní způsobilost. Za každou drženou zbraň se skládá poplatek ve výši pěti set korun,“ dodala Nováková.
Sportovní střelci z Kladna a širokého okolí jezdí za zábavou například na střelnici na haldě poblíž vinařické věznice.
Tady mají k dispozici tři možnosti – 25, 50 a 100 metrů dlouhé. „Jezdí k nám převážně lidé, kteří střílí sportovně, ale také policisté nebo myslivci. Krátké střelnice jsou určeny zejména pro pistolové zbraně a malorážky. Velká je určena pro kulovnice, samopaly a zbraně s optikou. K dispozici zde máme také automatické otočky, tedy pohyblivé terče, které si střelec načasuje,“ uvedla předsedkyně sportovně střeleckého klubu Horník Vlasta Vítková, který střelnici spravuje.
„Každý, kdo si k nám přijde zastřílet, musí nejprve předložit zbrojní průkaz, mít svou vlastní zbraň a doložit její průkaz, jinak ho na střelnici nepustíme. Pistole nepůjčujeme,“ řekla Vítková a dodala, že ona sama má zbrojní průkaz asi 15 let.
Na haldě se také několikrát do roka pořádají střelecké soutěže. Jednou z největších akcí je například několik kol Evropského policejního parkuru, který je určen pro všechny střelce z celé republiky. „Každoročně v květnu se zde také loná Memoriál Stanislava Vítka, jenž je pořádán na počest bývalého správce střelnice,“ dodala předsedkyně.