Článek o libušínské střelnici, která je v současné době v ohrožení kvůli sporu o pozemek, uveřejnil Kladenský deník 25. října. Přestože všechny zúčastněné strany, jichž se téma dotýká, měly možnost se vyjádřit, střelci z oddílu Combat Kladno mají trvalý pocit, že je proti nim záměrně vedena kampaň, aby pozemek náležící státu nemohli za výhodnou cenu získat.

Problém tkví v tom, že nejen občané Libušína, ale i potenciální zájemci o pozemek, stejně jako vedení obce, nedokáží pochopit fakt, že stát chce nabídnout zmiňovanou parcelu o rozloze půl druhého hektaru formou přímého prodeje, a to výhradně střeleckému oddílu za minimální cenu. Dalším kamenem úrazu je i skutečnost, že někteří lidé, zvláště v blízkém okolí, se cítí být střelbou ohroženi a je jim trvale nepříjemné žít doslova za čarou palebného pole.

„Se spoustou lidí vycházíme dobře, stejně i se starostou, který stojí při nás. Odpůrci střelnice jsou dle mého názoru stále stejné tři osoby, jimž zkrátka ležíme v žaludku. Střelecký oddíl sdružuje stovku lidí, kteří jsou rádi, že tu mají zázemí a střelnici jakou široko daleko nenajdete. Když byl v místě nepořádek a neřízená skládka odpadků, tak o to území nikdo nezavadil. Jak jsme to uklidili, strávili tam desítky brigádnických hodin a dali do toho spoustu peněz, tak je najednou všechno jinak,“ uvedl rozhořčeně prezident střeleckého klubu Combat Kladno Jaroslav Jůn, jenž se netají svými kontakty na vysoce postavené politiky, kteří do Libušína jezdí nezřídka trénovat střelbu.

Kvůli tomu, že střelnici klub provozuje patnáct let, nabyli jeho členové dojmu, že mají předkupní právo a začali se zabývat odkoupením pozemku. V loňském roce v březnu je dokonce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) oslovil s tím, že se mohou o pozemek ucházet po splnění daných podmínek a plocha jim bude nabídnuta za zhruba milion korun.

Stejný úřad nakonec dle regulí ale vypsal na odkoupení pozemku výběrové řízení. Nejvyšší nabídku dal libušínský občan Milan Solnička – dva a půl milionu korun. Výběrové řízení bylo ale následně bez udání důvodu zrušeno a střelci tak mají nadále šanci, že plochu získají bez boje a bez zásahu konkurence. Kladenský deník po důvodech zrušení výběrového řízení opakovaně pátral a dozvěděl se následující. Důvodem pro přímý prodej střelcům je prý vydané rozhodnutí odborem výstavby kladenského magistrátu o využití území pro účel provozu sportovní střelnice.

„Střelecký klub Combat jako nájemce pozemku zde sportovní střelnici v souladu s uvedeným rozhodnutím provozuje a má o to zájem i nadále. Střelecký klub Combat je vlastníkem na pozemku vybudovaných staveb – protihlukových a bezpečnostních bariér, technického zázemí a dalšího vybavení střelnice,“ uvedl ředitel územního pracoviště ÚZSVM střední Čechy Vladimír Hůlka.

Lidé z obce ale hovoří jinak. “Nejsem sám, komu střelnice vadí a rádi bychom se jí zbavili. Bydlím nahoře nad ní, stejně jako moji rodiče. Pokud vím, pozemky nad střelnicí koupil i pan Kratochvíl a asi by jednou nebyl rád, že mu střílejí za domem,“ řekl Milan Solnička, jenž by prý získaný pozemek využil například jako stavební sklad nebo zelenou parkovou plochu. Nesouhlas se střelnicí sdílí i Karel Veselý, jehož dům prý dokonce před časem zasáhly kulky .

Kvůli tomu, že střelci kromě diskutovaného státního pozemku sídlí roky také na zhruba dvou stech metrech čtverečních náležících obci, budou nyní nuceni tento prostor vyklidit. Obec Libušín jim v uplynulých dnech předala rozhodnutí, že vytyčené území musí opustit nejpozději do 15. listopadu.

„Úřad pro zastupování státu nám oznámil, že pozemek by měl skutečně přímým prodejem získat střelecký klub. Máme nějakou lhůtu na to, abychom se vyjádřili, takže prověřujeme různé možnosti. Nestavím se vysloveně proti střelcům, ale jestli existuje možnost, že v sousedství pozemku vznikne výstavba, klidová zóna, zelená parková plocha či pastviny pro koně, jsem pro to, aby střelnice byla mimo obec,“ uvedl starosta Libušína Vladimír Eichler, jehož řada místních podezírá z toho, že se v záležitosti málo angažuje, aby si nenadělal zbytečné nepřátele. Dotčený pozemek totiž mohl Libušín velice snadno a levně získat od státu dávno.

Bez ohledu na to střelci přesto svůj zájem nadále hájí a usilují, aby jim sportoviště zůstalo. „Lidé se tady hodně nadřeli, než to dali dohromady. Mám zdravotní handicap a v Libušíně je jedno z mála míst, kde si můžu zastřílet. Byla by to pro nás velká ztráta,“ řekl střelec Jan Hruška.

Stejně jako jeho kolega Tomáš Javůrek je vděčný za to, že má kde trénovat disciplínu vrhání nožů „Nikde jinde na střelnici mi to neumožní. Je tady navíc prima parta a nevím, proč bychom o to měli přijít,“ doplnil Javůrek.

První článek k tématu libušínské střelnice si můžete přečíst ZDE.