„Každou sobotu jsme tu jako v bitvě u Stalingradu. Člověk si chce dát na zahradě kafe a nadskakuje u stolu. Rány z pistolí neustávají a my už toho máme dost. Jsme z toho psychicky vyčerpaní. Střelnice, byť desítky metrů za domem, je peklo. Roky voláme po nápravě a není to nic platné,“ stěžuje si opakovaně Antonín Šikýř z Libušína, kterému nedá spát provoz sportoviště v lokalitě Na Bílkách.

Marné stížnosti

Přestože obeslal všechny možné instituce včetně ministerstva vnitra, nejvyšší státní zástupkyně, ombudsmana a nově podal policii trestní oznámení, dodnes nikdo jeho stížnostem nevyhověl a střelnici nezakázal.

„Mám pocit, že to je marný boj, utvrdil mě v tom na vnitru i doktor Komorovský, když mi řekl, že ti lidé ze střelnice mají takový vliv, že beztak nic neprosadím a budu leda za kverulanta. Přesto se nechci vzdát a chtěl bych, abychom měli v Libušíně zase klidný spánek,“ doplnil stěžovatel.

Hlavně to nevzdat

I když po letech stížností zůstal se svými nesouhlasnými postoji doslova osamocen v bitevním poli, protože stovky odpůrců střelnice dávno svůj boj vzdaly, síly dodnes nevyčerpal a je ochotný za zrušení sportoviště obcházet úřady dál.

„Potěšení střelců je naše bolest a já nechci nátlaku shora podlehnout. Navíc budu požadovat finanční odškodnění za snížení kvality života, což je za šestnáct let provozu střelnice pořádný obnos, pokud chci jen padesát korun za den, “ vyjádřil se Antonín Šikýř.

Členové střeleckého oddílu Combat Kladno udělali v minulosti maximum, aby sportoviště neohrožovalo okolí, zvýšili dokonce i ochranný val střelnice. Hygienici a policisté se navíc pokaždé k provozu sportoviště vyjádřili kladně. Některým lidem však tato opatření nestačí a nadále tvrdí, že je v pořádku vše jen ve chvíli, kdy se v místě nachází kontrola.

Územní plán je jasně daný

Zda bude v místech stát střelnice i nadále, je ale beztak nezodpovězenou otázkou. Podle nového územního plánu Libušína je v lokalitě Na Bílkách plánována veřejná zeleň a o kus dál výstavba nových rodinných domů. Ani starosta Vladimír Eichler není osobně střelnicí příliš nadšen a opakovaně tvrdí, že obec se snaží nalézt rozumné řešení jak dál. Prakticky vše ale roky zůstává tak, jak je, přičemž majiteli pozemků pod střelnicí jsou Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a částečně Lesy České republiky.

Střelci v souboji neustanou

Podle člena střeleckého oddílu Combat Kladno Zbyňka Ledvinky, který se v souboji o střelnici roky angažuje, je budoucnost sportoviště ještě otázkou mnoha jednání.

„Jsou na nás vyvíjeny různé tlaky i ze strany obce. Zastrašit se nedám a za střelnici jsem ochoten bojovat i nadále. Všechno máme povolené a mnohokrát opakovaně přezkoušené. Životy lidí nejsou v ohrožení. Už mi dochází trpělivost, takže tentokrát podám trestní oznámení já, a to na pana Šikýře,“ nechal se slyšet Zbyněk Ledvinka.

Není nad rozumný kompromis

Přesto jsou střelci i nadále ochotni diskutovat o rozumném kompromisu. „Vždy jsme se snažili střelnici provozovat v mírovém souladu s našimi sousedy. Je tolik možností, jak zde vybudovat odpočinkovou zónu pro lidi, kde by například mohli jezdit na koních, které chová soused Josef Král, tatínkové by si k nám chodili zastřílet, vedle by si další mohli hrát minigolf a všichni by byli spokojeni.

Pakliže střelnice vadí pouze několika občanům, říkám, bohužel. Nacházíme se v demokratickém státě, kde platí hlas většiny a legislativa, která nám střelnici povoluje,“ doplnil Zbyněk Ledvinka.

Jeho slova o zóně odpočinku potvrdil i zmíněný soused Josef Král. „S vizí zapoj〜it střelnici do širšího kontextu aktivit veřejného charakteru jsem byl seznámen. Chápu to jako vstřícný krok. Více zatím nemám co komentovat. Pro mě je nyní, jako pro ostatní, důležitá otázka bezpečnosti. Mnohé už se střelcům podařilo a na dalším aktivně pracují,“ potvrdil chovatel koní Josef Král .