Impuls ozdobit nepříliš vzhledný technický objekt patřící městské společnosti TEPO estetickým uměním vzešel v roce 2019 od obyvatel. Výměník se nachází na frekventovaném místě, kde mnoho lidí bydlí, jiní tudy přijíždějí do města, v okolí je několik škol a školka. Barevná mozaika tak ulici celkově projasní.

„Mým záměrem není realistické kopírování přírody, nýbrž nalezení vytříbené škály tónů, které vychází z květinových předobrazů, ale budou použity novým fantazijním způsobem,“ prozradila výtvarnice. Flóra v podání Veroniky Richterové má monumentální rozměr. „Jde o jakési stromové květiny. Na stěnách chci vytvořit výjev, který nebude pouhou dekorací, ale zaujme kolemjdoucí i svým vnitřním nábojem,“ dodala výtvarnice.

Rozměr stěny je 4,2 x 6 metrů a dílo bude pokračovat i za roh. Jedná se tedy o prostorově náročnou záležitost. Mozaika byla po vytvoření v ateliéru a zafixování na sklolaminátovou mřížku následně rozřezána na menší kusy, které výtvarnice postupně lepí na stěnu, a opět za pomoci šablon přesně skládá ve výsledný motiv. Poté přijdou na řadu dokončovací práce: důkladné spárování a čištění. „Závěrečné leštění už je pak třešničkou na dortu a oslavou dokončeného díla,“ uzavřela výtvarnice.

Veronika Richterová
Česká výtvarnice, malířka, sochařka a fotografka. Je zakladatelkou uměleckého stylu nazývaného PET-ART. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér monumentální malby. Zúčastnila se půlročního studijního pobytu v Paříži na École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs. Pracovala ve studiu animované tvorby Československé televize a v Ústředním loutkovém divadle Praha. Od roku 1990 je na volné noze a tvoří v oborech malba, plastika a PET-ART neboli umění z PET lahví. Její díla můžeme vidět ve veřejném prostoru, například na zámku Mikulov.

U vstupu do pražské ZOO vítá návštěvníky její sousoší Sedm surikat, v zahradě v jezírku pluje její bronzový lachtan Gaston a u východu narazíte na obří mozaikové krokodýly v dlažbě chodníku. S manželem grafikem Michalem Cihlářem se věnují tvorbě autorských knih z vlastních fotografických sbírek, v loňském roce vydali obsáhlé Japonsko v detailech. Žije v Buštěhradě, kde před lety s manželem vytvořili expozici muzea Oty Pavla.